avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... cheltuieli intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

cheltuieli intreprindere individuala

buna ziua,
am o intreprindere individuala care are ca obiect de activitate cultivarea cerealelor. intreprinderea individuala a cumparat terenuri arabile in baza unor contracte de vanzare - cumparare autentificate la notar. pretul platit si trecut in contractul de vanzare - cumparare este o cheltuiala deductibila pentru intreprinderea individuala?
Cel mai recent răspuns: JolieCont , Contabil 11:14, 13 Noiembrie 2011
(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
i) cheltuielile de achiziţionare sau de fabricare a bunurilor şi a drepturilor amortizabile din Registrul-inventar;

RT. 24 Amortizarea fiscală
(4) Nu reprezintă active amortizabile:
a) terenurile, inclusiv cele împădurite;

multumesc pentru raspuns.
in concluzie, deorece terenurile nu sunt bunuri amortizabile, costurile de achizitie ale acestor terenuri pot fi trecute direct pe cheltuieli.
Eu asa inteleg. Poate ne ajuta si un consultant fiscal....eu nu am gasit altceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli intreprindere individuala laviluca laviluca buna ziua, mi-am infiintat o intreprindere individuala, platitoare de TVA, care are ca obiect de activitate cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase si a ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala prestari servicii si comert service auto aurah aurah Buna seara!am un service auto ce are domeniu de activitate intretinerea si reparatia auto si comert.Intrebarea mea este: Facturile de la furnizoriprin care am ... (vezi toată discuția)
Deducere tva achizitie auto cristian_conea cristian_conea doresc achizitionarea unui auto pe firma (intrepr.individuala) pt. deplasarea personalului (eu) la si de la locul desfasurarii activitatii. 1. Fiscul poate sa ... (vezi toată discuția)