Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... cheltuieli intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

cheltuieli intreprindere individuala

buna ziua,
am o intreprindere individuala care are ca obiect de activitate cultivarea cerealelor. intreprinderea individuala a cumparat terenuri arabile in baza unor contracte de vanzare - cumparare autentificate la notar. pretul platit si trecut in contractul de vanzare - cumparare este o cheltuiala deductibila pentru intreprinderea individuala?
(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
i) cheltuielile de achiziţionare sau de fabricare a bunurilor şi a drepturilor amortizabile din Registrul-inventar;

RT. 24 Amortizarea fiscală
(4) Nu reprezintă active amortizabile:
a) terenurile, inclusiv cele împădurite;

multumesc pentru raspuns.
in concluzie, deorece terenurile nu sunt bunuri amortizabile, costurile de achizitie ale acestor terenuri pot fi trecute direct pe cheltuieli.
Eu asa inteleg. Poate ne ajuta si un consultant fiscal....eu nu am gasit altceva.