avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere de încetare contract pentru pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere de încetare contract pentru pensionare

Bună ziua, am o cerere de pensionare a unui salariat cu data de 01.11.2011, trebui să ţin cont de ceva anume?????
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:04, 25 Aprilie 2024
1. Daca decizia emisa de Casa de Pensii va fi una de respingere a cererii de pensionare (pe un motiv legal, bineinteles) atunci salariatul o sa va reproseze ca nu ati respectat prevederile Codului muncii adica sa ii incetati CIM la data comunicarii deciziei de pensionare si sunteti in culpa.
2. Ar fi bine sa i se aprobe pensionarea si atunci totul este bine.
tudorvaleriu a scris:

1. Daca decizia emisa de Casa de Pensii va fi una de respingere a cererii de pensionare (pe un motiv legal, bineinteles) atunci salariatul o sa va reproseze ca nu ati respectat prevederile Codului muncii adica sa ii incetati CIM la data comunicarii deciziei de pensionare si sunteti in culpa.
2. Ar fi bine sa i se aprobe pensionarea si atunci totul este bine.


i s-a aprobat dosarul de pensionare.
Ultima modificare: Marți, 1 Noiembrie 2011
MIRELAIONICA, utilizator
Atunci totul este in regula, nu se mai poate intampla nimic rau pentru dvs.
Vă mulţumesc mult Dl. Tudor.
Da

Alte discuții în legătură

Incetare cim - primire decizie pensionare anymaryh anymaryh Hristos a inviat! Am urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati : un salariat (61ani) care a primit decizia de pensionare. Decizia are data de 16 martie ... (vezi toată discuția)
Incetare cim ptr pensionare limita de varsta Michaela_D Michaela_D Buna ziua, Am un salariat care incepand cu luna octombrie 2011 se incadreaza pentru pensionare limita de varsta. Mi-a cerut sa-i fac dosarul de pensionare, ... (vezi toată discuția)
Data incetare cim in caz de pensie invaliditate Patience Patience in Codul muncii, la Art. 56. - (1) lit c) spune ca CIM inceteaza de drept \"la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului ... (vezi toată discuția)