Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere de încetare contract pentru pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere de încetare contract pentru pensionare

Bună ziua, am o cerere de pensionare a unui salariat cu data de 01.11.2011, trebui să ţin cont de ceva anume?????
1. Daca decizia emisa de Casa de Pensii va fi una de respingere a cererii de pensionare (pe un motiv legal, bineinteles) atunci salariatul o sa va reproseze ca nu ati respectat prevederile Codului muncii adica sa ii incetati CIM la data comunicarii deciziei de pensionare si sunteti in culpa.
2. Ar fi bine sa i se aprobe pensionarea si atunci totul este bine.
tudorvaleriu a scris:

1. Daca decizia emisa de Casa de Pensii va fi una de respingere a cererii de pensionare (pe un motiv legal, bineinteles) atunci salariatul o sa va reproseze ca nu ati respectat prevederile Codului muncii adica sa ii incetati CIM la data comunicarii deciziei de pensionare si sunteti in culpa.
2. Ar fi bine sa i se aprobe pensionarea si atunci totul este bine.

i s-a aprobat dosarul de pensionare.
MIRELAIONICA, utilizator
Atunci totul este in regula, nu se mai poate intampla nimic rau pentru dvs.
Vă mulţumesc mult Dl. Tudor.
Da