Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod CAEN farmacie
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod CAEN farmacie

Ce cod CAEN trebuie sa aibe o P.F.A. pentru a putea presta servicii de farmacie la un spital?
Va multumesc.
4773 Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice, in magazine specializate

Poate ar fi bine sa aveti si

2110 Fabricarea produselor farmaceutice de baza

O unitate farmaceutica se infiinteaza si functioneaza
daca obiectul de activitate, este comercializarea cu amanuntul a produselor farmaceutice, cod CAEN 4773 Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice, in magazine specializate.
daca este vorba despre un depozit de produse farmaceutice, acesta vinde in regim de comert cu ridicata, activitatea sa incadrandu-se la codul CAEN 4646 Comert cu ridicata al produselor farmaceutice.
in consecinta este nevoie sa precizati exact genul activtitati pe care doriti sa o prestati
cotelino, utilizator
Ma indoiesc ca ar putea fi vorba de depozit de medicamente, pentru ca in regim de PFA asa ceva nu se poate.

Insa poate ar fi bine sa ne dea @promes niste amanunte. De aici

[ link extern ]

aflam:

Pot infiinta farmacii comunitare societatile comerciale ce au ca obiect de activitate comercializarea produselor farmaceutice si a medicamentelor ce necesita prescriptie pentru a fi eliberate.

Drogheria este definita de legea 266/2008 ca fiind unitatea farmaceutica ce asigura asistenta farmaceutica in ambulatoriu a populatiei numai cu medicamente ce se pot elibera fara prescriptie medicala.

Nu este asa usor sa infiintezi o farmacie...