Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Fisa post
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Fisa post

Ma poate ajuta careva cu o fisa de post pentru sef receptie?Multumesc
[ link extern ]

Model :
SC …………………… SRL

Nr.

Organizatia: SC ……………. SRL

Denumirea postului: receptioner

Codul COR: 349201

Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :

Receptionerul asigura de obicei activitatile de la receptie, adica locul unde oaspetii au primul contact cu hotelul sau cu orice alta institutie care ofera servicii de cazare.

ATRIBUŢIILE POSTULUI

sa repartizeze camerele în functie de cerintele si solicitarile clientilor

sa îi întâmpine pe oaspeti

sa dea sfaturi si sa informeze oaspetii, inclusiv sa poarte conversatie în limbi straine

sa se ocupe de plângerile si solicitarile oaspetilor

sa îndeplineasca anumite servicii speciale, cum sunt apeluri telefonice pentru trezirea oaspetilor, transmiterea de mesaje etc.

sa tina înregistrarile si sa faca munca specifica de birou

sa organizeze folosirea eficienta a spatiilor din hotel

sa contacteze bancile, birourile de schimb valutar

sa accepte moneda straina si carduri de credit.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Predominant, la ghiseul de receptie din hoteluri, moteluri, cabane, campusuri, în mediu unde sunt putine conditii nefavorabile

RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI DE MUNCÃ

În raport materialele utilizate:

computerele,

telefoanele

exprimarea verbala.

CERINTELE POSTULUI

scoala medie (liceul) cu diploma de bacalaureat (eventual studii superioare),

sa aveti cunostinte de limbi straine

APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE:

comportament si o prezenta cultivata,

sa stiti sa va purtati cu oamenii,

memorie buna,

abilitate de a improviza,

îndemânare

persoana de încredere.

CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ

Program de lucru :. lucrul în schimburi.

Director, Titularul postului,

Data