Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Buna ziua. Lucrez in sectorul privat, la o firma producatoare de mase plastice. In prezent, suntem 20 angajati. La cel de-al 21-lea angajat trebuie sa incheiem contract colectiv de munca ?
Daca da, va rog sa ma ajutati cu un model orientativ de contract, conform legii in vigoare.
Va multumesc.
1. La "Documente utile" gasiti cateva modele de CCM iar mai multe gasiti pe Google.
2. Un exemplu este aici:
[ link extern ]
valcris a scris:

Buna ziua. Lucrez in sectorul privat, la o firma producatoare de mase plastice. In prezent, suntem 20 angajati. La cel de-al 21-lea angajat trebuie sa incheiem contract colectiv de munca ?
Daca da, va rog sa ma ajutati cu un model orientativ de contract, conform legii in vigoare.
Va multumesc.

Nu este obligatorie incheierea ccm la nivel de unitate , ci negocierea acestuia ...

Ca model cadru puteti lua CCMN pe anii 2007-2010 ...
www.avocatnet.ro/content/art...