avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... conventia matrimoniala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

conventia matrimoniala

buna ziua,
sunt interesata sa stiu daca, in lumina noului cod civil, regimul matrimonial al bunurilor detinute de soti poate fi modificat in timpul casatoriei. cum, ce proceduri, ce costuri.
spre exemplu, as vrea sa sdtiu daca se pot realiza urmatoarele:
- bunuri dobandite inaintea casatoriei de unul dintre soti sa poata fi cedate celuilalt sot
- bunuri dobandite in timpul casatoriei sa poata fi cedate celuilalt sot
- bunuri dobandite in timpul casatoriei sa poate fi achizitionate clauza de proprietate exclusiva a unui a dintre soti.

va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adrian Copil , Consilier juridic 21:13, 9 Noiembrie 2011
Da. Puteti imparti case, bani, datorii, etc.
mariaci a scris:

multumesc inca o data, domnilor!
din cate inteleg eu cu o conventie matrimoniala se rezolva.
de asemenea, inteleg ca partajul la mediator in cazul unui divort poate reglementa separatia proprietatii de bunuri pentru bunurile (comune) dobandite in timpul casatoriei. in cazul expus insa, as vrea sa stiu daca un mediator poate solutiona in intregime situatia. de aceea, trebuie sa precizez ca, pe langa partajul bunurilor existente comune, se doreste in mod suplimentar ca:
- un apartament dobandit inaintea casatoriei de unul dintre soti sa treaca in proprietatea exclusiva a celuilalt sot;
- un apartament ce va fi dobandit inainte de divort sa fie in proprietatea exclusiva a unuia dintre soti.



La mediator se incheie un acord intre soti in care se va stipula tot ceea ce ati relatat mai sus. Instanta va lua act de acordul sotilor si va pronunta o hotarare in care, conform art 272 Cod Procedura Civila, acordul partilor va alcatui dispozitivul hotararii. Pentru toate acestea veti plati o taxa de timbru de doar 39 lei. Profitati de prevederile legii medierii si rezolvati-va problema fara sa achitati taxe inutil.
Mergeti la mediator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este obligatorie lichidarea regimului matrimonial in cazul divortului? antonia73 antonia73 Buna ziua. Vom divorta amiabil la notar, avand un copil minor si un altul major, insa inca in procesul de invatamant. Inteleg ca ar trebui sa facem o lichidare ... (vezi toată discuția)
Taxe divort-locuinta proprietate cocos44 cocos44 Situatia este urmatoarea: -cuplul doreste pe cale amiabila divortul; -au un copil minor; -in timpul casatoriei au cumparat o locuinta; -locuinta a fost ... (vezi toată discuția)
Divort amiabil,partaj conventional lupas  alexandra lupas alexandra am convenit cu sotul sa ne despartim civilizat iar partajul bunurilor dobandite impreuna sa-l facem in sensul pastrarii de catre el a suprafetei de teren,a ... (vezi toată discuția)