Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... conventia matrimoniala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

conventia matrimoniala

buna ziua,
sunt interesata sa stiu daca, in lumina noului cod civil, regimul matrimonial al bunurilor detinute de soti poate fi modificat in timpul casatoriei. cum, ce proceduri, ce costuri.
spre exemplu, as vrea sa sdtiu daca se pot realiza urmatoarele:
- bunuri dobandite inaintea casatoriei de unul dintre soti sa poata fi cedate celuilalt sot
- bunuri dobandite in timpul casatoriei sa poata fi cedate celuilalt sot
- bunuri dobandite in timpul casatoriei sa poate fi achizitionate clauza de proprietate exclusiva a unui a dintre soti.

va multumesc!
Da. Puteti imparti case, bani, datorii, etc.
mariaci a scris:

multumesc inca o data, domnilor!
din cate inteleg eu cu o conventie matrimoniala se rezolva.
de asemenea, inteleg ca partajul la mediator in cazul unui divort poate reglementa separatia proprietatii de bunuri pentru bunurile (comune) dobandite in timpul casatoriei. in cazul expus insa, as vrea sa stiu daca un mediator poate solutiona in intregime situatia. de aceea, trebuie sa precizez ca, pe langa partajul bunurilor existente comune, se doreste in mod suplimentar ca:
- un apartament dobandit inaintea casatoriei de unul dintre soti sa treaca in proprietatea exclusiva a celuilalt sot;
- un apartament ce va fi dobandit inainte de divort sa fie in proprietatea exclusiva a unuia dintre soti.

La mediator se incheie un acord intre soti in care se va stipula tot ceea ce ati relatat mai sus. Instanta va lua act de acordul sotilor si va pronunta o hotarare in care, conform art 272 Cod Procedura Civila, acordul partilor va alcatui dispozitivul hotararii. Pentru toate acestea veti plati o taxa de timbru de doar 39 lei. Profitati de prevederile legii medierii si rezolvati-va problema fara sa achitati taxe inutil.
Mergeti la mediator.