Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul salarii

cum se calculeaza un salar pornind de la salarul minim pe execonomie ? ce spor se aplica pentru vechime si daca se mai aplica acel coeficient de 1.2
Sporul pentru vechime in munca este obligatoriu si se calculeaza astfel:
-minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza.
La acesta nu se mai aplica niciun coeficient.
morozancarmen a scris:

cum se calculeaza un salar pornind de la salarul minim pe execonomie ? ce spor se aplica pentru vechime si daca se mai aplica acel coeficient de 1.2

In principiu, in practica pentru sporul de vechime de folosesc urmatoarele cote procentuale:
5% - intre 3 - 5 ani vechime in munca
10% - intre 5 - 10 ani vechime in munca
15% - intre 10- 15 ani vechime in munca
20% - intre 15- 20 ani vechime in munca 20%
25% - peste 20 ani vechime in munca

Coeficientii de ierarhizare se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului , in c.i.m. sau in Reg.Intern al angajatorului..

De exemplu, in cazul unui salariat care are un salariu de incadrare de 670 lei , o vechime in munca de 10 ani ..venitul brut va fi:
670 + 10% x 670 = 670 + 67 = 737 lei