Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru cancer mamar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru cancer mamar

Buna ziua.Am o verisoara care a suferit de cancer mamar iar in urma operatiei i-a fost extirpat un san.Are varsta de 48 ani si 6 ani vechime in cimpul muncii.doresc sa aflu daca poate fi pensionata pe caz de boala si pasii ce trebuiesc urmati.Va multumesc anticipat
Conform legii 263/2011
ART. 68
(1) Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, din cauza:
a) accidentelor de muncă şi bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei şi SIDA;
c) bolilor obişnuite şi accidentelor care nu au legătură cu munca.

ART. 74
Au dreptul la pensie de invaliditate, indiferent de stagiul de cotizare realizat, persoanele prevăzute la art. 68 alin. (1) lit. a) şi b), alin. (2), (3) şi (4).
Intrucat verisoara dumneavoastra se incadreaza (din pacate) la art 68 lit b) , conform art 74 , ARE DREPTUL AL PENSIE DE INVALIDITATE NBINDIFERENT DE STAGIUL DE COTIZARE.
pentru pasii pe care trebuie sa ii parcurga ,mergeti la casa de pensii si veti obtine tot sprijinul necesare depunerii dosarului de pensionare.