avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si incredintare minor

buna seara
am un copil de 3 ani pe care l am luat cu mine in momentul parasirii sotului am luat copilul cu mine si l am dus la parintii mei dupa care am plecat din tara pentru a mi incheia contractul de munca din afara.Parintii mei au fost cei care l au crescut pe baiat de la varsta de un an deoarece noi eram plecati din tara,
imediat dupa plecarea mea din tara el a fost si a luat copilul
astazi a avut loc infatisarea pentru incredintarea copilului...fiind pusa ca si clauza ca acest copil sa locuiasca cu parintii mei(mediul in care a crescut) atat cat tine divortul. in dosarul prezentat astazi de avocatul lui s au adus ca probe urmatoarele:
- ca mama mea ar fi bolnava de TBC...cu aceasta boala a fost diagnosticata inainte de nasterea copilului..iar in momentul incredintarii ea era in afara tratamentului (medicii considerand ca nu mai este necesar sa urmeze tratamentul)
- copilul a fost internat la sectia de TBC pt copii.....intradevar a fost suspecatat dar nu suferea de aceasta boala
Parerea mea ca asceste dovezi sunt incomplete,,,,si nu am avut posibilitatea de a le contesta din motiv ca am fost surprinsa de modul abordarii acestei probleme
Vreau sa stiu daca sunt sanse ca al meu copil sa locuiasca cu parintii pana se va termina cu divortul. Mentionez ca eu m am mutat in tara.
Din momentul in care m am intors acasa imi permite sa mi vad copilul o ora pe zi si numai in prezenta lui...si doar atunci cand are timp ...chiar daca nu s a stabilit prins instanta nimic de genul acesta
Eu cum trebuie sa procedez pentru a putea sa obtin incredintarea copilului pana dupa divort???mentionez ca acum doresc sa tin eu copilul dar locuiesc intr un apartament inchiriat si momentan nu am servici. mai precizez ca noi in Rmania nu am avut un domiciulu conjugal...iar el locuieste impreuna cu parintii, sora si cumnatul lui(acestia neavand nici o legatura cu copilul din momentul nasterii pana acum 3 luni)
Vreau sa stiu daca pot obtine divortul(pe motiv de gelozie) si custodia copilului....si cum trebuie sa procedez.
V
Instanta poate lua, pe tot timpul procesului, prin ordonanta presedintiala, masuri vremelnice cu privire la incredintarea copiilor minori, la obligatia de intretinere, la alocatia pentru copii si la folosirea locuintei.
Pentru a stabili carui parinte ii va fi incredintat spre crestere si educare copilul minor, instanta de judecata va avea in vedere interesul superior al copilului, respectiv care dintre parinti ii poate oferi cele mai bune conditii de crestere si educare.
Copilul minor poate fi incredintat si sotului din a carui vina s-a desfacut casatoria, daca interesele acestuia sunt in acest sens, deoarece "un sot rau nu este neaparat si un parinte rau".
Nu aveti avocat?
Cam greu de reparat, dar angajati-va repejor, musai... Indiferent pe ce post...
Din ce anume traiti daca nu aveti srrviciu? Poate aveti alte surse si atunci nu mai e nevoie...
I s-a incredintat copilul lui pe perioada divortului? Ca nu ati spus in ce baza l-a luat el...
Veniti cu amanunte... mama dv. chiar a avut TBC, in cate camere sta el, el are serviciu, are loc acolo acasa pentru copil, de cine e atasat copilul (desi presupun ca de niciunul)...
TRebuia sa plecati de la inceput bine... o sa fie foarte greu, chiar cu avocat, sa intoarceti ce s-a facut.
Si, sanse mici pe ordonanta, daca s-a pronuntat deja... poate sunt totusi motive de recurs, desi termenul e scurt, o fi trecut...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu minor dulcedor dulcedor buna ziua va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez in cazul acesta;sotul a intentat proces divort ,are avocat si cere desfacerea casat. din vina mea si ... (vezi toată discuția)
Divort de un cetatean strain elena40 elena40 As dori sa stiu daca in urma unui divort de un cetatean cipriot,legea mi-ar incredinta copilul minor mie...mentionez, casatoria a avut loc in Romania,dupa care ... (vezi toată discuția)
Imi vreau copilul aproape... fanelirina fanelirina nici nu stiu cum sa incep........ sunt divortat si am o fetita de 8 anisori ramasa in custodia mamei....... pe scurt....... locuiesc in spania de aproape 6 ... (vezi toată discuția)