Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Competente politie, dispozitie ridicare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Competente politie, dispozitie ridicare auto

am si eu 2 intrebari: 1] cine are dreptul de a dispune ridicarea autoturismelor de pe carosabil,politia locala,comunitara sau cea rutiera? 2] agentul constatator care da respectiva decizie are obligativitatea sa-si exprime explicit, in respectiva decizie, si calitatea care-i da acest drept?
ART. 64 codul rutier:
(1) Politia rutiera poate dispune ridicarea vehiculelor stationate neregulamentar pe partea carosabila. Ridicarea si depozitarea vehiculelor in locuri special amenajate se realizeaza de catre administratiile publice locale sau de catre administratorul drumului public, dupa caz.
Politia comunitara nu mai exista, s-a transformat in Politie locala.
Dar si acestia au atributii in domeniul circulatiei.
Astfel, conform art. Art. 7 din Legea 155/2010 a politiei locale,
In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;

2) Agentul constatator nu emite decizii, ci intocmeste procese verbale de constatarea contraventiei, in care este obligat sa-si decline calitatea, si in baza celor de mai sus, poate sa-ti ridice masina.

Trebuie retinut faptul ca autoritatile locale au dreptul sa emita hotarari daca prin acestea nu se incalca legi, ordonante si hotarari deja emise de guvern. Primariile au dreptul sa stabileasca locurile unde se interzice parcarea, sa stabileasca strazile cu sens unic si sa stabileasca si ce sanctiune se aplica in cazurile respective.