Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenzi circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenzi circulatie

Poate Politia locala sa aplice amenzi (stationare intr-un loc nepermis), sau numai Politia rutiera poate face acest lucru ?
Din cate stiu doar Politia Rutiera este abilitata
Cica...poate...
Detalii
www.avocatnet.ro/articol_458...

croberta a scris:

Poate Politia locala sa aplice amenzi (stationare intr-un loc nepermis), sau numai Politia rutiera poate face acest lucru ?

Art. 7 din legea 155/2010
În domeniul circulației pe drumurile publice, poliția locală are următoarele atribuții:
h) constată contravenții și aplică sancțiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staționate neregulamentar;
..................................
[ link extern ]