Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubiri banesti pentru malpraxis
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubiri banesti pentru malpraxis

Subiect: Despagubiri pentru malpraxis
In cazul nefericit in care ai fost victima unui malpraxis care credeti ca este cea mai buna si mai rapida varianta pentru obtinerea de despagubiri banesti:

a) sesizare colegiul medicilor sau ministerul sanatatii ( care cred insa ca sint frectii la picior de lemn )
b) actiune penala si constituirea ca parte civila
c) actiune civila
d) combinatii din cele de mai sus si care se din ele se pot asocia ?

Apropo in acest caz care este termenul juridic pentru aceste despagubiri banesti ca daune morale nu prea s-ar potrivi.

In primul rand, la plata daunelor pentru malpraxis nu pot fi obligati doar medicii... prejudiciul poate fi creat si de alte categorii de profesionisti cum ar fi avocatii, arhitectii, s.a....
Ideea este ca cine invoca malpraxisul si existenta unui prejudiciu trebuie sa il si dovedeasca...
Cea mai rapida cale pentru a va recupera prejudiciul este plata pe cale amiabila a despagubirilor din asigurarea de malpraxis...
Asta daca prejudiciul este cert si culpa profesionistului este demonstrata fara nici un dubiu iar valoarea pretentiilor persoanei pagubite se incadreaza in valoarea asigurarii...

Va multumesc pentru raspuns. Este vorba de un malpraxis medical.
Deci sa inteleg ca termenul juridic pt. despagubiri banesti in acest caz este de " daune pt. malpraxis medical" ?
Totusi avind in vedere faptul ca pe linga malpraxis este vorba in acelasi timp si de un caz penal deoarece mi-au fost ascunse rezultatele reale ale investigatiilor, si in consecinta rezolvarea amiabila desi de dorit nu cred ca ar fi acceptata de cei in cauza, care din variantele din intrebarea mea initiala o vedeti mai buna ?
plangere penala pt. neglijenta in serviciu
constituire de parte civila in dos. pen
introducerea in cauza a DSP, Min. Just, Primarie prin primar si a asiguratorului pt malpraxis , ca persoana responsabila civilmente
Gabriel Trifu, Avocat
Sa constati ca ai facut un malpraxis si sa ascunzi acest lucru pacientului , motiv pt. care acesta ajunge intr-o stare critica, poate fi incadrata numai la neglijenta in serviciu ?
Inteleg sa chemi in actiune si DSP si asiguratorul, dar ce treaba ar avea primaria prin primar si Min Justitiei ?
Stimate domn,

În locul dvs aș opta, cât mai urgent, pentru;

a) sesizare colegiul medicilor - fără Minister,
b) actiune penala si constituirea ca parte civila

Puteți arăta ca parte responsabilă inclusiv unitatea spitalicească, alături de medic.

Dacă cercetarea penală nu se efectuează într-un timp rezonabil, puteți introduce și, separat, o acțiune civilă.

Din păcate, variantă rapidă nu prea există, dar dacă malpraxis-ul este clar, poate puteți ajunge la o negociere pentru despăgubiri.

Prejudiciul produs dvs poate fi reprezentat atât de daune morale, cât și materiale, cumulativ.

Cu stimă.