avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... D 112
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

D 112

BUNA ZIUA !
Daca va rog i-mi spuneti si mie cum este cu D 112 pana la urma ?
Lunar sau trimestrial ?
Daca trimestrial , atunci vom depune in luna ianuarie pentru lunile octombrie,noiembrie si decembrie?
Multumesc si la multi ani pentru toti cei ce poarta numele de Mihai , Gavril si derivatele acestora!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:28, 8 Noiembrie 2011
conform ordonantei 30/2011 care completeaza si modifica legea 571/2003 privind Codul Fiscal, la terminarea trimestrului se depune cate o declaratie pt. fiecare luna din trimestru - deci 3 declaratii.
daca in timpul trimestrului un angajat este lichidat declaratia se depune pt. luna respectiva luna viitoare pana in 25 -
ATENTIE: daca de ex. omul este lichidat in noiembrie, in 25 decembrie se depune si declaratia pt. luna octombrie si declaratia pt. luna noiembrie.
Scuze. Corecta precizarea. Depunerea trimestrială a declarației 112 nu înseamnă depunerea unei singure declarații ce va conține datele cumulate pentru cele 3 luni. Înseamnă până pe 25 a lunii următoare trimestrului se vor depune 3 declarații, câte una pentru fiecare lună a acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D112 cimpazu cimpazu Buna seara, din recentele modificari am inteles ca daca am CA in 2010 mai mica de 100 mii euro si nr mediu salariati mai mic de 3 sunt obligata sa depun D112 ... (vezi toată discuția)
Declaratie 112 ong razvan0101 razvan0101 in cazul unui ONG care in anul 2010 a avut 2 angajati , decl.112 pe trim IV al lui 2011 adica octombrie,noiembrie,decembrie, se depunde pana pe 25 ianuarie ? ... (vezi toată discuția)