Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... D 112
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

D 112

BUNA ZIUA !
Daca va rog i-mi spuneti si mie cum este cu D 112 pana la urma ?
Lunar sau trimestrial ?
Daca trimestrial , atunci vom depune in luna ianuarie pentru lunile octombrie,noiembrie si decembrie?
Multumesc si la multi ani pentru toti cei ce poarta numele de Mihai , Gavril si derivatele acestora!
conform ordonantei 30/2011 care completeaza si modifica legea 571/2003 privind Codul Fiscal, la terminarea trimestrului se depune cate o declaratie pt. fiecare luna din trimestru - deci 3 declaratii.
daca in timpul trimestrului un angajat este lichidat declaratia se depune pt. luna respectiva luna viitoare pana in 25 -
ATENTIE: daca de ex. omul este lichidat in noiembrie, in 25 decembrie se depune si declaratia pt. luna octombrie si declaratia pt. luna noiembrie.
Scuze. Corecta precizarea. Depunerea trimestrială a declarației 112 nu înseamnă depunerea unei singure declarații ce va conține datele cumulate pentru cele 3 luni. Înseamnă până pe 25 a lunii următoare trimestrului se vor depune 3 declarații, câte una pentru fiecare lună a acestuia.