Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor gresit

Buna ziua !
Va rog frumos sa-mi dati o solutie la urmatoarea speta:
Doi frati mostenesc in urma decesului mamei (tatal fiind decedat mai demult)un apartament si un garaj.Atat apartamentul cat si garajul se afla pe aceeasi strada dar la numere diferite.In cartea furnciara era trecut atat garajul cat si apartamentul la acelasi numar adica gresit si cerificatul de mostenitor s-a completat gresit.S-a corectat in cartea funciara greseala , s-a scos CF nou cu adresa si numarul corect la care se afla garajul.Intrebarea este daca notarul poate corecta certificatul de mostenitor sar trebuie facut unul nou si sa se achite inca odata toate taxele??
Potrivit art.54 din Legea notarilor publici:
"Actele notariale care prezinta erori materiale sau omisiuni vadite pot fi indreptate sau completate prin incheiere de catre notarul public, la cerere sau din oficiu, cu acordul partilor, daca lucrarile cuprind date care fac posibila indreptarea greselilor sau completarea omisiunilor. Acordul partilor se prezuma daca, fiind legal citate, nu-si manifesta opunerea. Despre indreptarea sau completarea efectuata se face mentiune pe toate exemplarele actului."