Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Legalizare hotarare definitiva irevocabila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Legalizare hotarare definitiva irevocabila

Buna ziua am avut un proces pentru incredintare minor procesul sa terminat si intipinam probleme la legalizare . Doamna avocata nea cerut sa platim 2 timbre fiscale si o taxa cu totul a fost 50 euro pana aici nimic rau . dar acum mai cere 350 euro pentru onorariu judecatorului pentru a legaliza hotararea definitiva si irevocabila.
gi_jane2 a scris:

Mai bine va ocupati singura de legalizare. Nu costa decat cate 2 lei fiecare copie ( se plateste taxa la cec) plus cate un timbru judiciar de 0.15 pt fiecare exemplar legalizat.
Cerere luati de la xerox-ul judecatoriei .
Daca nu va puteti ocupa acum ca sunteti plecata din tara ( cred ca de aici va costa in euro), puteti sa mergeti cand veniti in tara sau sa imputerniciti la notar cand veniti, o ruda

Pot face o inputernicire la o persoana majora sa ridice hotararea ? Daca se poate asa va urmez sfatul va multumesc
da, se poate ( se mentioneaza in imputernicire si nr de dosar, judecatoria.. stie notarul cum s-o intocmeasca ) . daca o imputerniciti din strainatate , va costa mult. o imputerniciti cand veniti in tara daca nu aveti timp sa va ocupati personal
gi_jane2 a scris:

da, se poate ( se mentioneaza in imputernicire si nr de dosar, judecatoria.. stie notarul cum s-o intocmeasca ) . daca o imputerniciti din strainatate , va costa mult. o imputerniciti cand veniti in tara daca nu aveti timp sa va ocupati personal

Va multumesc frumos fac inputernicirea de aici ca nu am posibilitate sa ajung in tara oricum ajunge undeva la 50 euro nui 350 cat vrea dumneaei.
Dar nu se trimite acasa prin posta hotararea acasa?
Hotarerea se comunica la adresa unde ati primit si pana acum citatii, dar ea nu vine legalizata, o legalizati dvs dupa ce se implineste termenul in care ar putea fi atacata.