Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Legalizare hotarare definitiva irevocabila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Legalizare hotarare definitiva irevocabila

Buna ziua am avut un proces pentru incredintare minor procesul sa terminat si intipinam probleme la legalizare . Doamna avocata nea cerut sa platim 2 timbre fiscale si o taxa cu totul a fost 50 euro pana aici nimic rau . dar acum mai cere 350 euro pentru onorariu judecatorului pentru a legaliza hotararea definitiva si irevocabila.
De obicei (functie de gradul de incarcare a instantelor) legalizarile se pot face pe loc sau pana a doua zi. Pentru investirea cu formula executorie, dureaza mai mult timp (intrucat se verifica dosarul si se emite o incheierea de admitere/respingere a cererii...etc) - si, NU se comunica, urmand a fi ridicata in mod direct de catre persoana care a cerut investirea sau o persoana imputernicita in mod special (de obicei avocat)....dar, 350 euro, pentru o investire, e cam exagerat:-/
Pentru a va edifica de valoarea reala necesara pentru legalizare,adresati oficial presedintelui de instanta cerere pentru legalizare hotarare precizand numar dosar si anexand dovada original - plata taxa judiciara si timbru judiciar