Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nota explicativa / demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nota explicativa / demisie

Salut,

Am urmatoarea problema.
Lucrez la o firma 4 ani si ceva, de 1 an sunt pe postul actual si in acest an am strans 3-4 note explicative din diverse motive ( greseli in activitate, intarzieri repetate )
vineri am refuzat sa indeplnisc o sarcina de serviciu care mi-a fost data de sef-ul meu de tura, dar care nu intra in "atributile postului meu"
din acest motiv am fost anuntat prin email ca trebuie sa dau o nota explicativa pentru a raspunde de ce am refuzat sa indeplinesc sarcina atrebuita de sef
astazi am fost chemat de sef-ul de tura si sef-ul mai mare la o sedinta cu ei.
le-am spus de ce am refuzat, au zis ca ala nu este motiv, ca eu trebuie sa faca tot ce imi zice seful meu... bla bla
si la final mi-au zis ca asta este a 3-a sau a 4-a nota explicativa, si lunea viitoare or sa propuna concedierea mea in nu stiu ce sedinta
si ca cel mai indicat ar fii sa imi dau eu demisia pana atunci.

acum va cer sfat-ul ce sa fac?
tinand cont ca nu am scris nimic si nu am semnat nimic, mi-au spus sa scriu si nota explicativa si sa scriu acolo de ce am refuzat

ce ma sfatuiti sa scriu nota explicativa sau sa nu ii bag in seama si sa nu scriu nimic?
sa imi dau eu demisia ca sa nu am la viitoarea angajare "probleme" sau sa astept sa ma dea ei afara?
din ce am citit prin unele locuri este mai bine daca ma da ei afara pentru ca am cateva "beneficii"

multumesc de sfat
Este posibil sa nu i se desfaca c.i.m., Codul muncii mai prevede si alte sanctiuni care i se pot da salariatului.
Sancţiunile disciplinare generale prevăzute în mod expres şi limitativ în art.264 din Codul muncii sunt:
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăşi 10 zile lucrătoare;
c) retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;
d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
f) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Nu au nici o sansa cu desfacerea cim disciplinar,nu au suficiente motive si dovezi.In fisa postului,daca ati semnat-o si nu scrie ca trebuia sa faceti ce ati refuzat,la revedere.Nu e corect faza cu "alte atributii..." scrisa in fisa postului.Asa ar trebui ca toate fisele de post sa cuprinda o singura propozitie "atributii specifice postului" si ar fi acoperite toate situatiile.Totul e la intimidare,sa va insele prezentandu-va drept o dovada de bunavointa din partea firmei o iertare de ultim moment,eventual avertisment pt ca pe viitor sa va asumati raspunderi pe care in mod normal nu le aveti.Ce treaba aveti dvs. cu activitatea altor salariati?Asa ar trebui sa va incepeti apararea la comisia de disciplina.Oricum nu o sa se intample nimic,totul e un balon de sapun menit sa va sperie.B-)

m.sorin
"Realizarea altor sarcini la cererea sefului direct" (bine ca n-au zis trasate de seful direct :P ) este o mare bazaconie pe care o trec 99% dintre angajatori in fisa postului... Din pacate pt ei nu are acoperire decat daca sarcina are legatura cu specificul muncii dvs.... Ca seful direct va poate pune sa sapati santuri sau sa operati un buldozer... Trebuie vazut si daca sarcina pe care ati refuzat-o are legatura cu specificul muncii dvs... Sfatul meu este sa nu raspundeti prin nicio nota explicativa care au fost motivele refuzului dvs... mai ales ca nu v-au cerut in mod oficial acest raspuns... Nu va ingrijorati cu "bubele" pe care le-ar contine carnetul de munca in caz de concediere... daca aceasta concediere va fi ilegala, prin hotararea instantei (pt. ca banuiesc ca o sa o contestati) se va rectifica mentiunea din carnetul de munca...
Si eu sunt de parere ca n-ar trebui sa va faceti atatea griji.
Pentru orice angajator este mai important ceea ce stiti sa faceti decat ce scrie in catea de munca.
va multumesc de raspunsuri :D

o sa va tin la curent saptamana viitoare cu ce raspuns o sa primesc de la ei, asta in cazul in care nu or sa dea uitari ideea lor ;)

numai bine.