Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in clasa
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in clasa

sunt functionar public incadrat in 2007 pe studii medii referent (nu au fost scoase la concurs posturi ptr studii superioare la acel concurs).
am absolvit politehnica inainte de a fi functionar.am master in adm. publica luat in 2010 .am si atestat dat de la scoala de finante publice.
de ce nu -mi primesc dosarul pentru a promova in clasa superioara-inspector?
imi spun ca nu sunt valabile studiile
fisa postului a mea nu difera cu nimic de cea a unui inspector
masterul a fost obtinut dupa angajare.

Ce legatura are masterul cu promovarea in clasa care se face pe baza absolvirii facultatii?...

inspectorul a fost angajat prin concurs si are treapta pentru care eu doresc sa dau examen.
pentru a ocupa o functie de treapta superioara trebuie sa dau concurs.in concurs pentru functiile ramase vacante se stipuleaza ca cel care concureaza sa fi fost functionar public cu treapta 1.in acest caz eu nu o sa pot concura/promova pe treapta 1 niciodata.

Cum dracu sa se puna la un concurs de recrutare in anul 2011 conditia ca posibilii candidati sa fi ocupat o functie publica si sa aiba treapta de salarizare 1?....
Nu stiu de ce trepte vorbiti, pentru ca treptele de salarizare au fost eliminate din 01.01.2011, cred ca faceti confuzie, mai cititi legislatia...