Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Expulzarea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Expulzarea

Buna seara,am un prieten inchis in Germania,ancheta este in desfasurare,nu a primit sentiinta inca,se poate cere expulzarea in Romania si judecat aici dupa legile din Germania?Sau se poate cere expulzarea doar dupa sentiinta?Multumesc frumos.O seara buna.
Expulzarea spre o tara membru a UE nu e pozibil. Catre Romania dupa aderare la UE nu e pozibil. Este o masura prevazuta in multe tarile europene pentru a evita expulza pe cetateni care nu apartine la UE. Celalalta intrebarea cred ce si dv are raspunsul. Judecarea nu se poate face decat in tara unde s-a comis infractiunea.
El a reusit sa isi exprime dorinta prin ambasada Romaniei ca isi doreste sa faca pedeapsa data in inchisoarea din Romania,sa inteleg ca nu este posibil sa il lase sa isi execute pedeapsa aici?Multumesc frumos.
BLU13 a scris:

El a reusit sa isi exprime dorinta prin ambasada Romaniei ca isi doreste sa faca pedeapsa data in inchisoarea din Romania,sa inteleg ca nu este posibil sa il lase sa isi execute pedeapsa aici?Multumesc frumos.

Pentru asta trebuiesc doua lucruri:
- sa fie pedepsit la inchisoare printr-o sentinta definitiva si irevocabila;
- sa existe un acord de executare a pedepsei in tara proprie, incheiat intre Romania si Germania sau la nivelul UE.

Expulzarea cetatenilor europeni din tarile UE ramane posibila, dreptul de sedere intr-o alta tara a UE fiind acordat doar in anumite cazuri, dar asta nu se aplica celor detinuti in cursul anchetei penale sau celor care executa pedepse cu inchisoarea.
tgeorgescu a scris:

BLU13 a scris:

El a reusit sa isi exprime dorinta prin ambasada Romaniei ca isi doreste sa faca pedeapsa data in inchisoarea din Romania,sa inteleg ca nu este posibil sa il lase sa isi execute pedeapsa aici?Multumesc frumos.

Pentru asta trebuiesc doua lucruri:
- sa fie pedepsit la inchisoare printr-o sentinta definitiva si irevocabila;
- sa existe un acord de executare a pedepsei in tara proprie, incheiat intre Romania si Germania sau la nivelul UE.

Expulzarea cetatenilor europeni din tarile UE ramane posibila, dreptul de sedere intr-o alta tara a UE fiind acordat doar in anumite cazuri, dar asta nu se aplica celor detinuti in cursul anchetei penale sau celor care executa pedepse cu inchisoarea.

La asta am vreut sa spun. Stiu ce este pozibil expulzare, dar nu ca masura inlocuitora de o pedeapsa.
Referitor la executare pedeapsa este de aplicare Convenţia europeană asupra transferării persoanelor condamnate, adoptată la Strasbourg, la 21 martie 1983. Puteti gasi mai multe informatia accesand la acest link:

[ link extern ]
Multumesc frumos.Am vrut sa mai intreb in Elvetia tot asa este privind la expulzare?Numai bine.