avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cesiune drept proprietate intelectuala -operatiune ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cesiune drept proprietate intelectuala -operatiune purtatoare de TVA

Cesionarea dreptului de proprietate intelectuala asupra unei documentatii tehnice sub forma unui proiect poate fi interpretatat drept o operatiune purtatoare de TVA? Deocamdata exista doar un contract de cesiune intre parti, in care este stipulata valoarea lui plus TVA.
Cel mai recent răspuns: Andreea Voicila , Contabil 20:09, 11 Noiembrie 2011
daca cedentul este persoana impozabila, operatiunea este una purtatoare de tva.
Multumesc, mi-ati confirmat ceea ce credeam si eu, dar nu eram sigura.
Ultima modificare: Vineri, 11 Noiembrie 2011
Andreea Voicila, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de cesiune parti sociale live_maz live_maz zilele trecuta, un srl pj romana cu asociati pf straine, a dorit schimbarea sediului din bucuresti si cesionarea, cu titlu gratuit a partilor sociale detinute ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale julia_julia julia_julia Am nevoie de o lamurire:in cazul cesiunii de parti sociale intre un asociat persoana fizica romana , in calitate de cedent, si o persoana juridica straina in ... (vezi toată discuția)
Hotarare aga cesiune Anny2009 Anny2009 Va rog sa ma ajutati cu o lamurire: in cazul in care intr-un srl cu 34 de asociati, unul cesioneaza catre un altul ,tot asociat , toate partile sale sociale, ... (vezi toată discuția)