Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor deces cadru didactic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor deces cadru didactic

Buna ziua
va rog sa ma ajutati : tata a decedat in luna iulie 2011 , era cadru didactic; am depus cerere la scoala pentru ajutor de deces si am primit doar suma de 2020 lei.
este corect asa sau ar fi trebuit sa primec cinci salarii?
trebuie se dau in judecata scoala , consiliul local sau casa de pensii? cum se procedeaza?
va multumesc mult
Legea nr.263/2010 prevede:
art.125 (3) Cuantumul ajutorului de deces se stabileste anual prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat si nu poate fi mai mic decat valoarea castigului salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin. (5).

art. 129
(1) Ajutorul de deces se achita in termen de 24 de ore de la solicitare de:
a) angajator, in cazul decesului asiguratului prevazut la art. 6 alin. (1) pct. I, II si V, respectiv al unui membru de familie al acestuia;
....

Pentru 2011, cuantumul salariului mediu brut pe economie stabilit prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat este de 2022 lei ...