Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna , as dori sa intreb daca pot sa inaintez plangere de divort prin internet ?
N:)U PUTETI INTRODUCE "ACTIUNE DE DIVORT PE NET'' deoarece "divortul este personal'' nu ca celelalte actiuni de drept comun.
In nici un caz. Cererea de divort se depune personal iar reclamantul trebuie sa fie reprezentat la primul termen sau se respinge cererea.
Va multumesc mult pentru raspuns .
Va multumesc mult pentru raspuns , dar el nu vrea sa divorteze . Ce as putea sa fac mai departe ??
Pe internet nu, dar prin posta da! Formulati cererea de chemare in judecata pentru desfacerea casatoriei (divort), la care anexati actele de stare civila in copie, precizand ca la primul termen depuneti certificatul de casatorie in original. In plic puneti doua exemplare din cerere, unul pentru instanta si unul pentru a fi comunicat paratului (sotului). Trimiteti cu confirmare de primire pe adresa judecatoriei in a carei raza teritoriala domiciliati. Dar, mai bine angajati un avocat! E mult mai simpu...