Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rovinieta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rovinieta

va rog sa ma ajutati intr-o problema. am un bon fiscal prin care soferul a platit rovinieta pt o singura zi val. 46.44 RON. am inregistrat astfel 635=5311. este corect? cineva mi-a spus ca nu trebuia sa inregistrez prin 628 sau 624 analitic rovinieta
multumesc
e bine 635=5311
Avand in vedere suma de 46.44 lei, sigur nu e o rovinieta pe o perioada mai mare de 30 de zile?

Daca e pe o singura zi, atunci e corect sa inregistrati 635=5311.
Dar in cazul in care ea este valabila in luna curenta, dar si partial in lunile urmatoare, atunci recomand inregistrarea 471.analitic=5311 pentru toata valoarea de achizitie, apoi tot in luna curenta 635.analitic=471.analitic pentru valoarea aferenta lunii curente, si in lunile urmatoare, 635.analitic=471.analitic pentru valoarea corespunzatoare fiecarei perioade. (eu din cate stiu rovinietele sunt parca pe 1, 7, 30, 90 de zile si 1 an).
Cristina Alexandrescu, Contabil
cristina_alexandrescu a scris:

Avand in vedere suma de 46.44 lei, sigur nu e o rovinieta pe o perioada mai mare de 30 de zile?

Daca e pe o singura zi, atunci e corect sa inregistrati 635=5311.
[...]

Este pe o singura zi. Acesta e tariful pentru camioane de mare tonaj.