avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rovinieta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rovinieta

va rog sa ma ajutati intr-o problema. am un bon fiscal prin care soferul a platit rovinieta pt o singura zi val. 46.44 RON. am inregistrat astfel 635=5311. este corect? cineva mi-a spus ca nu trebuia sa inregistrez prin 628 sau 624 analitic rovinieta
multumesc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 14:20, 13 Noiembrie 2011
e bine 635=5311
Avand in vedere suma de 46.44 lei, sigur nu e o rovinieta pe o perioada mai mare de 30 de zile?

Daca e pe o singura zi, atunci e corect sa inregistrati 635=5311.
Dar in cazul in care ea este valabila in luna curenta, dar si partial in lunile urmatoare, atunci recomand inregistrarea 471.analitic=5311 pentru toata valoarea de achizitie, apoi tot in luna curenta 635.analitic=471.analitic pentru valoarea aferenta lunii curente, si in lunile urmatoare, 635.analitic=471.analitic pentru valoarea corespunzatoare fiecarei perioade. (eu din cate stiu rovinietele sunt parca pe 1, 7, 30, 90 de zile si 1 an).
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011
Cristina Alexandrescu, Contabil
cristina_alexandrescu a scris:

Avand in vedere suma de 46.44 lei, sigur nu e o rovinieta pe o perioada mai mare de 30 de zile?

Daca e pe o singura zi, atunci e corect sa inregistrati 635=5311.
[...]



Este pe o singura zi. Acesta e tariful pentru camioane de mare tonaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chelt deplasare andrei44 andrei44 Toate chelt cu deplasarea se pun in 625 ? Adica si masa servita (daca aduce factura) biletele de tren, de taxi, diurna si cazarea, c/v combustibilului consumat ... (vezi toată discuția)
Contabilitate vatamanescu dumitra vatamanescu dumitra Buna ziua , va rog frumos daca poate cineva sa-mi spuna cum se inregistreaza o chitanta fara factura , exemplu chitanta emisa de Asirom ,asigurare fara ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in ctb a rovinietei kristinikk kristinikk Buna ziua, Ma puteti ajuta, va rog, cu inregistrarile contabile pentru achizitia unei roviniete, in situatia in care societatea se incadreaza in situatia ... (vezi toată discuția)