Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reprezentativitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reprezentativitate

Ccare este momentul pentru care se face dovada reprezentativitatii- la data negocieii sau ladata inregistrarii CCM ?
Dumneavoastra trebuie sa faceti la data inregistrarii contractului colectiv de munca dovada ca la data negocierii acestuia partile au fost legal constituite si reprezentative.

In faza de negociere a contractului colectiv de munca, in baza art. 14 din Legea 130/1996 privind contractele colective de munca, partile sunt reprezentate astfel:
a) patronul:
- la nivel de unitate, de catre organul de conducere al acesteia, stabilit prin lege, statut ori regulament de functionare, dupa caz;
- la nivel de grup de unitati, de ramura si la nivel national, de catre asociatiile patronale legal constituite si reprezentative potrivit prezentei legi;
b) salariatii:
- la nivel de unitate, de catre organizatiile sindicale legal constituite si reprezentantive ori, acolo unde nu este constituit un sindicat reprezentativ, prin reprezentantii alesi ai salariatilor;
- la nivelul grupurilor de unitati si al ramurilor, de catre organizatiile sindicale de tip federativ, legal constituite si reprezentative potrivit prezentei legi;
- la nivel national, de catre organizatiile sindicale de tip confederativ, legal constituite si reprezentative potrivit prezentei legi.

Conform art. 26 din aceeasi lege, nu se vor inregistra acele contracte de munca pentru care partile nu fac dovada indeplinirii cerintelor de reprezentativitate.

Stimată doamnă, Legea 130/1996 a fost abrogată prin art. 224 din Legea nr. 62 din 2011.
ART. 143
(1) Contractele colective de muncã şi actele adiţionale la acestea se încheie în formã scrisã şi se înregistreazã prin grija pãrţilor, dupã cum urmeazã:
a) contractul colectiv de muncã la nivel de unitate, la inspectoratul teritorial de muncã;
b) contractele colective de muncã încheiate la nivelul grupurilor de unitãţi şi al sectoarelor de activitate, la Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale.
(2) Dosarul întocmit în vederea înregistrãrii va cuprinde:
a) contractul colectiv de muncã, în original, redactat în atâtea exemplare câte pãrţi semnatare sunt, plus unul pentru depozitar, semnate de cãtre pãrţi;
b) dovada convocãrii pãrţilor îndreptãţite sã participe la negociere;
c) împuternicirile scrise pentru reprezentanţii desemnaţi în vederea negocierii şi semnãrii contractului colectiv de muncã;
d) dovezile de reprezentativitate ale pãrţilor. În cazul grupului de unitãţi constituit numai pentru negocierea unui contract colectiv de muncã la acest nivel, dovezile de reprezentativitate pot fi cele ale membrilor pãrţii sindicale, conform art. 134 lit. B şi art. 135 alin. (2), partea patronalã fãcând dovada constituirii grupului de unitãţi, conform prevederilor art. 128 alin. (3), în vederea negocierii;
e) procesele-verbale ale negocierii, redactate în atâtea exemplare câte pãrţi semnatare sunt, plus unul pentru depozitar, conţinând poziţia pãrţilor;
f) pentru contractele colective de muncã încheiate la nivel de sector de activitate, mandatele speciale prevãzute la art. 136 alin. (2).
ContSters54707, utilizator
Sincera sa fiu, am uitat complet de Legea dialogului social de care spuneti dvs. Multumesc pentru avertizare.
abybee a scris:

Ccare este momentul pentru care se face dovada reprezentativitatii- la data negocieii sau ladata inregistrarii CCM ?

La data inceperii negocierii trebuie sa se faca dovada reprezentativitatii ...
Art. 134 din Legea nr.62/2011:
Partile contractului colectiv de munca sunt angajatorii si angajatii, reprezentati la negocieri dupa cum urmeaza:
A. din partea angajatorilor:
a) la nivel de unitate, de catre organul de conducere al acesteia, stabilit prin lege, statut ori regulament de functionare, dupa caz;
b) la nivel de grup de unitati, de catre angajatori care au acelasi obiect principal de activitate, conform codului CAEN, constituiti voluntar sau conform legii;
c) la nivel de sector de activitate, de catre organizatiile patronale legal constituite si reprezentative potrivit prezentei legi;

B. din partea angajatilor:
a) la nivel de unitate, de catre sindicatul legal constituit si reprezentativ potrivit prezentei legi sau de catre reprezentantii angajatilor, dupa caz;
b) la nivelul grupurilor de unitati, de catre organizatiile sindicale legal constituite si reprezentative la nivelul unitatilor membre ale grupului;
c) la nivel de sector de activitate, de catre organizatiile sindicale legal constituite si reprezentative potrivit prezentei legi.