avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general licenta de transport
Discuție deschisă în Contabilitate în general

licenta de transport

buna ziua
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema
am platit la posta taxa pentru eliberarea licentei de transport. de la posta am primi o factura care evidentiaza suma platita de mine pt licenta + taxe postale ( la taxe postale se specifica scutit de tva fara drept de deducere) . factura de la posta e cu data de 17 octombrie .am primit si factura de la ARR cu suma platita cu data de 19.
cum se fac inregistrarile in contabilitate si cu ce data le inregistrez? 635?628?
multumesc
Cel mai recent răspuns: dragalina2006 , utilizator 13:14, 14 Noiembrie 2011
628 401 factura arr
626 401 factura taxe postale
401 5311 plata

Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011
ContSters228228, utilizator
Factura de la posta o inregistrati cu data de 17 octombrie, cea de la ARR cu data de 19 octombrie. Plata pentru taxa privind eliberarea licentei de transport o evidentiati in 17 octombrie, deoarece se stie ca aceasta nu se elibereaza fara a se plati anticipat.
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie contabila plata furnizor prin mandat postal Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: - In data de 28.02.2013 se plateste un avans pentru autorizatii soferi catre ARR prin mandat postal. ... (vezi toată discuția)
Conturi 624 si 626 jovana jovana Cheltuielile de transport bunuri, cum ar fi curieratul pe ce cont se pun? 624 sau 626? (vezi toată discuția)
Cheltuieli cu sediu de firma maria_antoneta maria_antoneta [quot]ginerele meu si-a facut o firma la care este actionar unic .sediu firmei este in apartamentul propietate privata ,In aceste conditii poate sa suporte ... (vezi toată discuția)