avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila plata furnizor prin mandat postal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila plata furnizor prin mandat postal

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
- In data de 28.02.2013 se plateste un avans pentru autorizatii soferi catre ARR prin mandat postal. Cei de la posta emit o factura pe suma platita+comisionul lor. Urmeaza ca cei de ARR sa ne emita o alta factura pe suma platita drept avans. Ce inregistrez in contabilitate? Factura emisa de posta sau pe cea care va sosi de la ARR probabil in luna Martie 2013? Cum pot sa procedez?
Va multumesc!


In ce cont inregistrez dobinzile si penalitatile de intarziere calculate de fisc pentru tva, impozit pe salarii si contributii? O monografie va rog!
Ultima modificare: Miercuri, 13 Martie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 15:08, 25 Aprilie 2013
Buna ziua,

In opinia mea inregistrati factura de la ARR, factura de la posta tine loc de chitanta. De fapt, din cate stiu chiar se numeste factura-chitanta. Suma platita catre ARR o inregistrati in 409, iar comisionul Postei direct pe cheltuieli postale(626).
Penalitatile si dobanzile aferente obligatiilor de plata catre buget se inregistreaza in contul 4481= 5311/5121 in momentul platii, respectiv 6581 =4481 la inregistrarea in chletuielile perioadei.

Numai bine

MA GINDEAM CA POT SA INREGISTREZ ASTFEL:

PLATA SUMEI CATRE ARR PRIN MANDAT : 5311=408
VINE FACTURA : 401=635
NOTA CONTABILA : 408=401

SE POATE SI ASA?
MULTUMESC!
Buna seara,

Nu sunt corecte inregistrarile dvs. sau cel putin o parte din ele sunt inversate:(.
1. Nu puteti sa faceti plata utilizand nota 5311=408, deoarece platile se inregistreaza in creditul contului de casa(****=5311). Contul 408 se foloseste nu pentru platile in avans ci pentru inregistrarea cheltuielilor inainte de venirea facturii(6***=408, respectiv 408=401 cand vine factura)
2. Contul 401 de asemenea este cont de pasiv, incepe sa functioneze prin creditare, similar si pentru conturile de cheltuieli(conturi de activ incep sa functioneze prin debitare) Nota corecta ar fi 635=401.
3. Idem punctele 1 si 2. Corect 408=401.

Raman la convingerea ca cea mai buna solutie ar fi:
La momentul platii:
% = 5311
4091 cu plata in avans catre ARR
626 cu taxele postale
La sosirea facturii:
635 = 401 cu valoarea taxei ARR
401 = 4091 decontarea avansului furnizor

Numai bine
Ultima modificare: Miercuri, 24 Aprilie 2013
CONTABIUM, Contabil
Va multumesc pentru lamurire! Cît despre inregistrarile mele.... da, am gresit!
O zi minunata!
Numai cine nu munceste nu greseste.:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Licenta de transport dragalina2006 dragalina2006 buna ziua va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema am platit la posta taxa pentru eliberarea licentei de transport. de la posta am primi o factura care ... (vezi toată discuția)
Inregistrare mandat postal vioviod vioviod .Vand marfa prin curier unui client. Emit factura iar clientul plateste prin banca. 2.Produsul este defect, clientul mi-l trimite inapoi , si stornez factura ... (vezi toată discuția)
Inregistrare ch. infiintare srl neplatitor de tva Mariralu Mariralu Buna ziua, Va rog sa ma sfatuiti in ceea ce priveste urmatoarele date : 1. SRL a apelat la serviciile unei societati pentru infiintare. ... (vezi toată discuția)