avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dosarul angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dosarul angajatului

Buna ziua, care sunt actele pentru angajare si ce trebuie sa contina dosarul angajatului ? va multumesc
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 15:02, 17 Noiembrie 2011
~ Conținut șters la cerere ~
Art.8 (2) din HG nr.500/2011 : Dosarul personal al salariatului cuprinde cel puţin următoarele documente: actele necesare angajării, contractul individual de muncă, actele adiţionale şi celelalte acte referitoare la modificarea, suspendarea şi încetarea contractelor individuale de muncă, acte de studii/certificate de calificare, precum şi orice alte documente care certifică legalitatea şi corectitudinea completării în registru.


Pentru angajare, in principiu, sunt necesare urmatoarele acte :
- cererea de angajare;
- CV (Curriculum Vitae);
- copie buletinul de identitate/cartea de identitate;
- copie de pe actele de studii;
- copie actele de stare civila
- avize, autorizatii, atestari necesare exercitarii meseriei/profesiei;
- certificatul medical;
- certificatul de cazier judiciar, dupa caz.
Buna ziua! Imi puteti spune ce pot face in situatia in care am pierdut (cel putin in momentul de fata nu mai gasesc) dosarul personal al unui angajat? Cu multumiri!
Refaceti dosarul angajatului prin solicitarea de copii a actelor salariatului.
Din pacate adeverinta medicala nu mai poate fi refacuta avand in vedere ca un medic nu o poate data cu o data anterioare inceperii activitatii salaritului respectiv
Ultima modificare: Joi, 17 Noiembrie 2011
adelaida_07, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura angajare. CosminMcm CosminMcm Am un Srl nou infiintat, platesc impozit pe venit 3%-microintrprindere. Urmeaza sa angajez, care este procedura exacta, de ce acte am eu nevoie ca si ... (vezi toată discuția)
Cv in dosarul personal Sziv Sziv Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o intrebare. Dosarul personal al unui conducator autocamion trebuie sa contina obligatoriu CV-ul acestuia?? Avand in ... (vezi toată discuția)
Legi care reglementeaza actele obligatorii pentru angajare arakys arakys Buna ziua! Doresc ca in acest topic sa fie precizate legile care reglementeaza actele obligatorii pentru angajare. 1) adeverinţa de la angajatorul ... (vezi toată discuția)