Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum obtii autorizatie?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum obtii autorizatie?

buna !

cum obtin si ce acte am nevoie , resp. ce fel de conditii trebuie indeplinite pentru a obtine autorizatia pt. urmatoarele doua activitati?!:

8219 Activitati de fotocopiere, de pregatire a documentelor si alte activitati specializate de secretariat
Grupa 7430- Activitati de traducere scrisa si orala (interpreti)

multumesc!

Va recomand sa infiintati un PFA sau o Intreprindere Individuala
Actele necesare pentru PFA/ii sunt:
- dovada pregatirii profesionale sau de dovada experientei profesionale (diploma sau copie Carte de munca din care sa reiasa faptul ca aveti cel putin 2 ani experienta in domeniul in care doriti sa desfasurati activitatea)
- dovada sediu (contract de inchiriere sau contract de comodat inregistrat la Administratia Financiara)
- specimen de semnatura (autentificat la notar)
- cerere de inregistrare (formular tip ONRC)
- declaratie pentru autorizarea activitatii (formular tip ONRC)
- copie CI
- taxe de registru
Dosarul cu actele sus mentionate se va inregistra la ORC din judetul in care doriti sa infiintati PFA, in vederea obtinerii autorizatiei.