avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum obtii autorizatie?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum obtii autorizatie?

buna !

cum obtin si ce acte am nevoie , resp. ce fel de conditii trebuie indeplinite pentru a obtine autorizatia pt. urmatoarele doua activitati?!:

8219 Activitati de fotocopiere, de pregatire a documentelor si alte activitati specializate de secretariat
Grupa 7430- Activitati de traducere scrisa si orala (interpreti)

multumesc!
Cel mai recent răspuns: Noemi Nagy , Consilier juridic 20:14, 14 Noiembrie 2011

Va recomand sa infiintati un PFA sau o Intreprindere Individuala
Actele necesare pentru PFA/ii sunt:
- dovada pregatirii profesionale sau de dovada experientei profesionale (diploma sau copie Carte de munca din care sa reiasa faptul ca aveti cel putin 2 ani experienta in domeniul in care doriti sa desfasurati activitatea)
- dovada sediu (contract de inchiriere sau contract de comodat inregistrat la Administratia Financiara)
- specimen de semnatura (autentificat la notar)
- cerere de inregistrare (formular tip ONRC)
- declaratie pentru autorizarea activitatii (formular tip ONRC)
- copie CI
- taxe de registru
Dosarul cu actele sus mentionate se va inregistra la ORC din judetul in care doriti sa infiintati PFA, in vederea obtinerii autorizatiei.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constituire pfa cu certificat de producator fructe: e posibil? ce acte sunt necesare? maryah_maryah maryah_maryah Buna ziua. Prietenul meu este pomicultor (mere, pere, gutui etc) si detine un certificat de producator pentru a comercializa produsele. 1.Ma intereseaza ... (vezi toată discuția)
Redeschidere pfa ciausu domnica ciausu domnica In luna mai reg comertului mi-a radiat pfa fara sa ma notifice pe site este trecut in baza legii 300/2004 art 13 nu pare sa aiba legatura Din cate mi s-a ... (vezi toată discuția)
Ce studi(calificari) iti trebuie pt deschidere magazin naturist? viorel_bz viorel_bz pt a deschide un magazin naturist tip plafar ceaiurii, tincturii,etc iti trebuie o anumita calificare,studii? va multumesc (vezi toată discuția)