Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... legea 189\2000
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

legea 1892000

Am si eu o intrebare: sunt sotia mostenitoare a unui evreu, si beneficiez de legea 189/2000.vreau sa stiu daca a mai intervenit vreo modificare la aceasta lege deoarece locuiesc in israel, dar am locuinta proprietate si in romania. sunt scutita de plata impozitului la locuinta?

multumesc mult=D>
rhuna_sara@yahoo.com, utilizator
conform legii189/200 la zi
"Art. 5. - Persoanele prevăzute la art. 1 şi 3 vor beneficia de prevederile prezentei ordonanţe cu începere de la data de 1 a lunii următoare celei în care a fost depusa cererea şi de următoarele drepturi:
a) asistenta medicală şi medicamente, în mod gratuit şi prioritar, atât în tratament ambulatoriu, cat şi pe timpul spitalizarilor;
b) transport urban gratuit cu mijloace de transport în comun aparţinând unităţilor cu capital de stat (autobuz, troleibuz, tramvai, metrou);
c) 6 călătorii dus-întors gratuite, anual, pe calea ferată romana, clasa I, cu mijloace de transport auto sau, după caz, cu mijloace fluviale, la alegere; în cadrul numărului de călătorii stabilit pentru titular acesta poate oferi gratuitatea călătoriei şi pentru o persoana care sa îl însoţească şi sa îl ajute pe timpul călătoriei;
Literele c) şi d) ale art. 5 [din Ordonanţa Guvernului nr. 105 din 30 august 1999 ] de la pct. 3 al articolului unic au fost modificate de articolul unic din LEGEA nr. 367 din 10 iulie 2001 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 386 din 16 iulie 2001, care completează articolul unic din ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 242 din 28 noiembrie 2000 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 620 din 30 noiembrie 2000, cu pct. 2^1.

e) un bilet pe an, gratuit, pentru tratament într-o staţiune balneoclimaterică;
f) scutire de plata taxelor de abonament pentru radio şi televizor;
g) prioritate la instalarea unui post telefonic, precum şi scutire de plata taxei de abonament;
h) acordarea, la cerere, cu titlu gratuit, a unui loc de veci. "

Cam atat spune de drepturile celor de la art 1- "Art. 1. - (1) Beneficiază de prevederile prezentei ordonanţe persoana, cetăţean roman, care în perioada regimurilor instaurate cu începere de la 6 septembrie 1940 pana la 6 martie 1945 a avut de suferit persecutii din motive etnice, după cum urmează:
a) a fost deportata în ghetouri şi lagare de concentrare din străinătate;
b) a fost privată de libertate în locuri de detenţie sau în lagare de concentrare;
c) a fost refugiata, expulzata sau strămutată în alta localitate*);
d) a făcut parte din detasamentele de munca forţată;
e) a fost supravietuitoare a trenului morţii;
f) este soţul sau soţia persoanei asasinate ori executate din motive etnice sau în urma masacrelor îndreptate împotriva populaţiei minoritare, dacă ulterior nu s-a recăsătorit;
Art. 3. -Soţul supravieţuitor al celui decedat, din categoria persoanelor prevăzute la art. 1 lit. a)-e) şi g), va beneficia începând cu data de întâi a lunii următoare celei în care a fost depusă cererea, în condiţiile prezentei ordonanţe, de o indemnizaţie lunară de 100 lei neimpozabilă, dacă ulterior nu s-a recăsătorit."