avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 137 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... legea 189\2000
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

legea 1892000

Am si eu o intrebare: sunt sotia mostenitoare a unui evreu, si beneficiez de legea 189/2000.vreau sa stiu daca a mai intervenit vreo modificare la aceasta lege deoarece locuiesc in israel, dar am locuinta proprietate si in romania. sunt scutita de plata impozitului la locuinta?


multumesc mult=D>
Ultima modificare: Luni, 14 Noiembrie 2011
rhuna_sara@yahoo.com, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adorjan Ramona , Consilier juridic 13:00, 14 Noiembrie 2011
conform legii189/200 la zi
"Art. 5. - Persoanele prevăzute la art. 1 şi 3 vor beneficia de prevederile prezentei ordonanţe cu începere de la data de 1 a lunii următoare celei în care a fost depusa cererea şi de următoarele drepturi:
a) asistenta medicală şi medicamente, în mod gratuit şi prioritar, atât în tratament ambulatoriu, cat şi pe timpul spitalizarilor;
b) transport urban gratuit cu mijloace de transport în comun aparţinând unităţilor cu capital de stat (autobuz, troleibuz, tramvai, metrou);
c) 6 călătorii dus-întors gratuite, anual, pe calea ferată romana, clasa I, cu mijloace de transport auto sau, după caz, cu mijloace fluviale, la alegere; în cadrul numărului de călătorii stabilit pentru titular acesta poate oferi gratuitatea călătoriei şi pentru o persoana care sa îl însoţească şi sa îl ajute pe timpul călătoriei;
---------------
Literele c) şi d) ale art. 5 [din Ordonanţa Guvernului nr. 105 din 30 august 1999 ] de la pct. 3 al articolului unic au fost modificate de articolul unic din LEGEA nr. 367 din 10 iulie 2001 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 386 din 16 iulie 2001, care completează articolul unic din ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 242 din 28 noiembrie 2000 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 620 din 30 noiembrie 2000, cu pct. 2^1.

e) un bilet pe an, gratuit, pentru tratament într-o staţiune balneoclimaterică;
f) scutire de plata taxelor de abonament pentru radio şi televizor;
g) prioritate la instalarea unui post telefonic, precum şi scutire de plata taxei de abonament;
h) acordarea, la cerere, cu titlu gratuit, a unui loc de veci. "

Cam atat spune de drepturile celor de la art 1- "Art. 1. - (1) Beneficiază de prevederile prezentei ordonanţe persoana, cetăţean roman, care în perioada regimurilor instaurate cu începere de la 6 septembrie 1940 pana la 6 martie 1945 a avut de suferit persecutii din motive etnice, după cum urmează:
a) a fost deportata în ghetouri şi lagare de concentrare din străinătate;
b) a fost privată de libertate în locuri de detenţie sau în lagare de concentrare;
c) a fost refugiata, expulzata sau strămutată în alta localitate*);
d) a făcut parte din detasamentele de munca forţată;
e) a fost supravietuitoare a trenului morţii;
f) este soţul sau soţia persoanei asasinate ori executate din motive etnice sau în urma masacrelor îndreptate împotriva populaţiei minoritare, dacă ulterior nu s-a recăsătorit;
Art. 3. -Soţul supravieţuitor al celui decedat, din categoria persoanelor prevăzute la art. 1 lit. a)-e) şi g), va beneficia începând cu data de întâi a lunii următoare celei în care a fost depusă cererea, în condiţiile prezentei ordonanţe, de o indemnizaţie lunară de 100 lei neimpozabilă, dacă ulterior nu s-a recăsătorit."


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 154/2021 Petru-O Petru-O Buna ziua, stie cineva daca s-au publicat normele de aplicare a legii 154/2021 si eventual unde le gasesc. Sau eventual ma puteti ajuta cu o interpretare a ... (vezi toată discuția)
Legea 189/2000 Aurica TRUTA Aurica TRUTA Mama mea a avut scutire de la impozite pentru o masina, o casa, telefon fix, servicii salubritate in baza legii 189/2000. Incepand cu anul 2016 i-a trimis de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia primita conform legii nr. 189/2000 se indexeaza? neluvlad neluvlad Tatal meu este beneficiar al legii 189/2000 avand dreptul la o indemnizatie lunara de un anumit cuantum. Din momentul in care a intrat in acest drept aceasta ... (vezi toată discuția)