Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesionarea partilor de interes
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesionarea partilor de interes

In situtia unei societati cu raspundere limitata, in care au fost cesionate o partile sociale (de la 50%:50% la 25%:25%:25%:25%). Cesioanrea nu a fost transmisa Oficiului Registrului Comertului. Este valabila aceasta cesioanrae? Are efecte constitutive sau de opozabilitate? Cesionarii pot participa la AGA?
igor_drangoi, utilizator
Este perfect valabila pentru partile contractante.
Deoarece nu a fost mentionata la ORC, cesiunea nu este valabila contra tertilor.
Este inopozabila.
Desi participarea la AGA este legala pentru asociati, deciziile luate nu vor fi recunoscute de ORC.

Se cheama parti sociale pentru SRL si SCS si parti de interes pentru SNC.

Alberto Kurtyan
Cum se va proceda, daca Noua AGA va decide ceva care ar trebui depusa la ORC?
trebuie depusa mai intai prima mentiune.
ulterior, va fi depusa a doua mentiune.

ORC verifica starea firmei: asociati, date, aporturi, procente, etc.
Nu se pot depune simultan si nici nu se poate sari peste mentiune.

Deci, daca ati facut cesiunea prin procedura lunga de 3 luni, atunci aveti de asteptat (daca nu o faceti in 2 etape, in 10 zile).

Alberto Kurtyan