Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... termen de judecata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

termen de judecata

care sunt articolele care specifica durata unui proces penal Sunt procese pe rol si de 2-3 ani?
Nu exista astfel de articole.
Da, sunt si procese de mai multi ani pe rol.
nikolos a scris:

care sunt articolele care specifica durata unui proces penal Sunt procese pe rol si de 2-3 ani?

Art.21 alin.3 din Constitutie prevede ca, partile au dreptul la un proces echitabil si la solutionarea cauzelor într-un termen rezonabil.

Art.6 par.1 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului : Orice persoana are dreptul la judecarea în mod echitabil, în mod public si într-un termen rezonabil a cauzei sale, de catre o instanta independenta si impartiala instituita de lege, care va hotarî fie asupra încalcarii drepturilor si obligatiilor sale cu caracter civil, fie asupra temeiniciei oricarei acuzatii în materie penala îndreptate împotriva sa.
de fapt care sunt cauzele ce duc la o durata asa de lunga a procesului? Daca in instanta ca inculpat imi recunosc vina si nu cer alte expertize se poate termina procesul mai repede in citeva luni?
nikolos, utilizator