Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit scadenta inainte de termen
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit scadenta inainte de termen

In cazul unui credit de nevoi personale,fara ipoteca,fara codebitori etc.,in cazul in care debitorul isi achita la termen toate ratele,pot aparea situatii exceptionale (ex. risc de faliment al bancii etc.) in care banca sa solicite scadenta inainte de termen a creditului?
Exista o lege impotriva acestei actiuni? Sau totul depinde doar de prevederile din contractul de credit?

Va multumesc.
Declararea creditului scadent inainte de termen se face in conditiile si situatiile prevazute in contract. Aceasta are aspectul unei sanctiuni impotriva imprumutatului, atunci cand nu isi respecta obligatia de plata la termen a ratei. Prin urmare, banca, chiar aflata intr-o situatie exceptionala, asa cum este falimentul, nu poate solicita rambursarea integrala anticipata.