Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Subventie caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Subventie caldura

Buna Ziua,

Se poate sa imi spuneti si mie daca baiatul proprietarului poate fi solicitantul subventiei de caldura?! Deoarece acesta traieste in uniune consensuala cu o fata si ar vrea daca se poate sa o treaca si pe ea pe cererea de solicitare a subventiei de caldura!

Va multumesc!!
Si tatal poate completa aceasta cerere in numele fiului bifand casuta ,,in numele persoanei indreptatite" , asa cum s-a specificat in discutia www.avocatnet.ro/content/for...
Poate fi trecuta si prietena sa, tinand cont de intelesul ,, familie" (art.6 pct.d)
Insa cum poate fi completat punctul D referitor la ,,Starea locativa a persoanei indreptatite" ?
Persoana indreptatita sa primeasca ajutorul este fiul, iar regimul juridic al locuintei persoanei indreptatite poate fi ,,proprietate personala "sau ,,inchiriere".
DGASPC considera ca se poate acorda subventie doar daca beneficiarul ajutorului de incalzire este proprietar sau chirias.

Se cunoaste aceasta problema a formularului. Cred ca local se poate rezolva problema, discutand fata-n fata cu functionarul de la primarie.