Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cauciucuri de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cauciucuri de iarna

Pot retine politistii un certificat de inmatriculare emis in alta tara pentru neechiparea cu 4 cauciucuri de iarna a autovehiculului (ci numai cu 2)?
Ce temei legal este mentionat in PV intocmit de politie?
Actul normativ nu prevede un numar de roti care sa fie echipate cu anvelope de iarna,ceea ce inseamna ca toate cele 4 roti trebuie sa aibe anvelope de iarna.
Tehnic vorbind asa cum aparea chiar pe net explicatia sefului politiei rutiere romane este necesar ca rotile motoare sa fie echipate cu cauciucuri de iarna.