avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere societate comerciala cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere societate comerciala cu datorii

Daca am o societate comerciala, am datorii foarte mari la stat, conturile societatii sunt blocate de catre ANAF, pot sa radiez societatea?
In ce conditii si ce implicatii sunt in acest caz?
Se pot sterge astfel datoriile?
Cel mai recent răspuns: aadynna , utilizator 16:28, 16 Noiembrie 2011
nici o societate cu datorii la anaf nu poate fi radiata.
Legea 428 din 27 iunie 2002 (Legea 428/2002) pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 181/2001 privind modificarea si completarea Legii nr. 314/2001 pentru
reglementarea situatiei unor societati comerciale Publicat in Monitorul Oficial 497 din 10 iulie 2002 (M. Of. 497/2002)
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.
Articol unic. – Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 181
din 20 decembrie 2001 privind modificarea si completarea Legii nr.
314/2001 pentru reglementarea situatiei unor societati comerciale,
publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 844 din 28
decembrie 2001, cu urmatoarea completare:
-La articolul unic punctul 2, la articolul 5, dupa alineatul (3) se
introduce alineatul (4) cu urmatorul cuprins:
“(4) Radierea este nula de drept in toate cazurile privitoare la
societatile comerciale cu datorii fata de bugetul de stat, bugetul
asigurarilor sociale de stat, la datoria publica interna, precum si
fata de alti creditori cu care au litigii, aflate pe rolul instantelor
judecatoresti
.”
Aceasta lege a fost adoptata de Senat in sedinta din 11 aprilie
2002, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din Constitutia
Romaniei.
Si daca modific sediul firmei? Stiu ca pentru a modifica sediul firmei trebuie sa fie radiata.
Si cum se poate stinge aceste datorii ?
petrutu a scris:

Si daca modific sediul firmei? Stiu ca pentru a modifica sediul firmei trebuie sa fie radiata.


nu este adevarat, schimbarea sediului nu implica radierea firmei, chiar daca se schimba judetul.
docesil a scris:

Si cum se poate stinge aceste datorii ?


prin procedurile prevazute de codul proc fiscala - executare, dare in plata, etc etc

Alte discuții în legătură

Impozit minim srl radiat AlbuD AlbuD Buna ziua! As dori sa va intreb, in cazul s-a dat o hotarare de radiere a unui SRL care a ramas definitiva, in urma dizolvarii societatii pentru nedepunerea ... (vezi toată discuția)
Srl terorista2012 terorista2012 Daca am fost la finante unde firma avea o datorie de 19000 ron mi s-a spus ca firma este radiata conform registru comertului si ca datoria nu mai exista eu ... (vezi toată discuția)
Se poate inchide un s,r,l, cu datorii la fisc? valyyyy valyyyy poate sa mi sp cineva cat costa inchiderea unei societati cu datori la stat si ce obligatie ai ca si termen de plata la stat ... (vezi toată discuția)