Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL

Daca am fost la finante unde firma avea o datorie de 19000 ron mi s-a spus ca firma este radiata conform registru comertului si ca datoria nu mai exista eu mai trebuie sa fac ceva?
Mai exact firma a fost infintata in noiembrie 2008 cand nu am depus bilantul.
Ulterior in 2009-2010 firma a functionata a depus toate actele si pe urma am inchis toate activitatea.
am avut si o surpriza in care am vazut ca registrul comertului se judeca cu finantele pt ca registru a radiat firma in timp ce avea datorii la finante.
Mai tarziu am primit acasa O SOLUTIE DEFINITIVA SI IREVOCABILA de la tribunalul Alba Iulia unde finantele facusera recurs ca firma e radiata.
EU ZIC CA AR TREBUI SA FIU FERICITA CA AM SCAPAT DE CEI 19000 VOI CE SPUNE-TI SA NU MA BUCUR INCA?
Ce ma sfatuiti?
nu va bucurati inca...

[ link extern ] /
multumesc :(
dar dac finantele nu mai fac nimic si datoria de la ei s-a sters
cine ar mai putea redeschide acest dosar si in cat timp?
Orice radiere de firma cu datorii la stat sau terti in litigiu este NULA (incepand cu 10 iulie 2002)

Este bine de stiut de catre cei care se bucura prematur de firmele
radiate din oficiu de catre Registrul Comertului.
Firmele care au datorii la stat sau terti in litigiu pe rol, dupa data
de 10 iulie 2002 nu mai pot fi radiate sau daca au fost radiate, acea
mentiune este nula de drept.
Cei interesati pot face o simpla cerere de radiere a mentiunii de
radiere (radiere a radierii) la Tribunalul competent.
Daca e util, termenul general de prescriptie este de 3 ani, insa in
materie fiscala acest termen de prescriptie este de 5 ani, cu exceptia
cazurilor de infractiuni fiscale, de exemplu evaziunea fiscala, cand
termenul este de 10 ani.

Deoarece radierea este lovita de nulitate absoluta iar firma poate fi reactivata de creditori si peste 50 de ani.
Dreptul de a anula mentiunea nu se prescrie niciodata.
Dar asta nu inseamna ca mai pot pretinde bani. Datoriile la buget se prescriu in 5 ani.

………………………….
Legea 428 din 27 iunie 2002 (Legea 428/2002)
pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 181/2001
privind modificarea si completarea Legii nr. 314/2001 pentru
reglementarea situatiei unor societati comerciale
Publicat in Monitorul Oficial 497 din 10 iulie 2002 (M. Of. 497/2002)
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.
Articol unic. – Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 181
din 20 decembrie 2001 privind modificarea si completarea Legii nr.
314/2001 pentru reglementarea situatiei unor societati comerciale,
publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 844 din 28
decembrie 2001, cu urmatoarea completare:
-La articolul unic punctul 2, la articolul 5, dupa alineatul (3) se
introduce alineatul (4) cu urmatorul cuprins:
“(4) Radierea este nula de drept in toate cazurile privitoare la
societatile comerciale cu datorii fata de bugetul de stat, bugetul
asigurarilor sociale de stat, la datoria publica interna, precum si
fata de alti creditori cu care au litigii, aflate pe rolul instantelor
judecatoresti.”
Aceasta lege a fost adoptata de Senat in sedinta din 11 aprilie
2002, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din Constitutia
Romaniei.
PRESEDINTELE SENATULUI
NICOLAE VACAROIU

Alberto Kurtyan
terorista2012 a scris:

dar dac finantele nu mai fac nimic si datoria de la ei s-a sters
cine ar mai putea redeschide acest dosar si in cat timp?

Nu mai pot executa sumele de bani prescrise dar pot reactiva firma, iti pot face control, te pot amenda pentru contabilitate, te pot pune sa platesti cheltuieli cu lichidarea... etc.

Alberto Kurtyan