Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Impozit minim SRL radiat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Impozit minim SRL radiat

Buna ziua!
As dori sa va intreb, in cazul s-a dat o hotarare de radiere a unui SRL care a ramas definitiva, in urma dizolvarii societatii pentru nedepunerea bilanturilor la ONRC, societatea radiata mai datoreaza impozitul minim la Finante? Ce se intampla daca acesta nu a fost platit, fiscul se mai poate intoarce impotriva societatii sau a asociatilor?
Impozitul nu se calculeaza si nu se plateste incepand cu data radierii din RC.
Ok, dar daca nu a fost platit pana atunci, ANAF il mai poate cere asociatilor/administratorului firmei daca aceasta a fost deja radiata?
Sunt interesat si eu de acest subiect putand fi intr-o situatie similara (vezi: www.avocatnet.ro/content/for... ).
Nu te pot indruma in cazul tau dar poate imi poti oferi cateva detalii pentru a sti la ce ma pot astepta in al meu.
Firma mentionata de mine este dizolvata de RegCom din aceleasi motive inca din vara 2008 dar pana acum nu a fost radiata. Pare ca a trecut o perioada cam lunga. In cazul tau cat a trecut pana la radiere? Ai intreprins ceva pentru a grabi procedura? Cum te-au anuntat? Intre timp ai mai aflat ceva "de bine" de la ultimul mesaj postat?
Multumesc si imi cer scuze pentru generarea unei noi discutii dar poate sunt consultanti care ne pot oferi solutii.
Toate cele bune, Mihailus
A durat cam 18 luni pana la radiere! Nu am facut nimic!
Iti vine la sediul declarat al firmei citatie pentru proces (de radiere) si apoi hotararea definitiva (daca nu te duci la proces sau faci recurs).

Uite inca un raspuns aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
AlbuD, utilizator
Orice radiere de firma cu datorii la stat sau terti in litigiu este NULA (din 10 iulie 2002)

Este bine de stiut de catre cei care se bucura prematur de firmele
radiate din oficiu de catre Registrul Comertului.
Firmele care au datorii la stat sau terti in litigiu pe rol, dupa data
de 10 iulie 2002 nu mai pot fi radiate sau daca au fost radiate, acea
mentiune este nula de drept.
Cei interesati pot face o simpla cerere de radiere a mentiunii de
radiere (radiere a radierii) la Tribunalul competent.
Daca e util, termenul general de prescriptie este de 3 ani, insa in
materie fiscala acest termen de prescriptie este de 5 ani, cu exceptia
cazurilor de infractiuni fiscale, de exemplu evaziunea fiscala, cand
termenul este de 10 ani.

………………………….
Legea 428 din 27 iunie 2002 (Legea 428/2002)
pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 181/2001
privind modificarea si completarea Legii nr. 314/2001 pentru
reglementarea situatiei unor societati comerciale
Publicat in Monitorul Oficial 497 din 10 iulie 2002 (M. Of. 497/2002)
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.
Articol unic. – Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 181
din 20 decembrie 2001 privind modificarea si completarea Legii nr.
314/2001 pentru reglementarea situatiei unor societati comerciale,
publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 844 din 28
decembrie 2001, cu urmatoarea completare:
-La articolul unic punctul 2, la articolul 5, dupa alineatul (3) se
introduce alineatul (4) cu urmatorul cuprins:
“(4) Radierea este nula de drept in toate cazurile privitoare la
societatile comerciale cu datorii fata de bugetul de stat, bugetul
asigurarilor sociale de stat, la datoria publica interna, precum si
fata de alti creditori cu care au litigii, aflate pe rolul instantelor
judecatoresti.”
Aceasta lege a fost adoptata de Senat in sedinta din 11 aprilie
2002, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din Constitutia
Romaniei.
PRESEDINTELE SENATULUI
NICOLAE VACAROIU

Alberto Kurtyan