Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedare teren agricol, cum pot sa-l obtin?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedare teren agricol, cum pot sa-l obtin?

Buna ziua!
Doar dupa cateva procese, mi s-a recunoscut faptul ca am dreptul la xx ha teren agricol, teren care a fost preluat abuziv de statul roman in 1949 de la antecesorii mei. Am o sentinta prin care se stabileste ca sa fiu improprietarit cu suprafata respectiva in raza comunei respective. Care bineinteles nu o ia in seama nici prefectura, cu atat mai putin primaria, adica nu fac nimic concret ca sa o aplice. Poveste veche, situatie "normala".
Dealtfel Primaria sustine ca nu are teren la dispozitie pe care sa mi-l dea (mi-au dat in scris o data ca nu au teren, dar nu am nici un motiv sa le dau crezare).
Vechiul amplasament care a apartinut antecesorilor mei a fost atribuit altor cetateni, care nu l-au detinut anterior.
Eu suspectez ca acestia au primit fara sa fie indreptatiti, sau macar o parte din ei.
1. Cum pot sa aflu si sa dovedesc daca Primaria are teren la dispozitie? Unde exista o evidenta la care sa am acces si din care sa rezulte terenul primariei pe care il are la dispozitie?
2. Daca vreau sa anulez titlurile de proprietate al celor care au primit teren pe vechiul amplasament care a apartinut antecesorilor mei, cum stiu care sunt acestia si toate informatiile pe baza carora acestia au primit titlurile pentru a sti daca au primit sau nu pe nedrept, intrucat Primaria nu raspunde nici la aceasta cerere..., si pe cine actionez in judecata in acest caz?
Cum procedez?
Multumesc
O evidenta a terenurilor nereconstituite trebuie sa existe la Primarie si la Comisia judeteana de fond funciar, de la aceasta din urma ar trebui sa cererti relatii.
Corespunzator Legii nr. 247/2005 puteti solicita nulitatea titlulilor de proprietatea emise persoanelor care nu erau indreptatite, in cadrul procesului comisia de fond funciar va fii obligata sa depuna toate actele care au stat la baza emiterii acelor titluri.
top dan a scris:

O evidenta a terenurilor nereconstituite trebuie sa existe la Primarie si la Comisia judeteana de fond funciar, de la aceasta din urma ar trebui sa cererti relatii.
Corespunzator Legii nr. 247/2005 puteti solicita nulitatea titlulilor de proprietatea emise persoanelor care nu erau indreptatite, in cadrul procesului comisia de fond funciar va fii obligata sa depuna toate actele care au stat la baza emiterii acelor titluri.

Cum aflu care persoane nu erau indreptatite ?
Pe cine chem in judecata...? Si ce anume cer ?
ginberto a scris:

Cum aflu care persoane nu erau indreptatite ?
Pe cine chem in judecata...? Si ce anume cer ?

Simplu. Cereţi, în primul rînd, concursul unui avocat.
top dan v-a dat soluţia de principiu.
Un proces de natura celui pe care vi l-a sugerat e greu de susţinut de pe forum. Oricîte explicaţii veţi primi, nu îl veţi putea duce singur în instanţă.

Liviu S.Bordaş
themis a scris:

Simplu. Cereţi, în primul rînd, concursul unui avocat.
top dan v-a dat soluţia de principiu.
Un proces de natura celui pe care vi l-a sugerat e greu de susţinut de pe forum. Oricîte explicaţii veţi primi, nu îl veţi putea duce singur în instanţă.
Liviu S.Bordaş

Cele cateva procese si sentinte/decizii civile tot cu concursul cate unui avocat le-am obtinut si am obtinut practic doar ca mi s-a recunoscut ca sunt indreptatit sa primesc teren.
Dar aici fiind mai multe pareri, vreau sa le aflu si sa vad care-mi sunt optiunile, inainte de a mai cere "concursul unui avocat".

"cum e turcu asa-i pistolul " :hm: - cereti oficiului de cadastru sa va dea aceste informatii . Acolo ve-ti gasi situatia terenurilor din balanta de fond funciar si ve-ti vedea daca mai are sau ba teren primaria respectiva , tot acolo ve-ti gasi si datele despre titlurile de proprietate emise pentru parcelele de teren care v-au apartinut . Apoi cere-ti Primariei sa va puna la dispozitie cererile formulate de cei care au primit acel teren si actele depuse de acestia la cerere - poate ve-ti gasi surprize .... surprize chiar si ptr dvs . Mult succes .