Forum Discuţii juridice Executare silită sentinta executare silita ,doua cereri doua ...
Discuție deschisă în Executare silită

sentinta executare silita ,doua cereri doua raspunsuri diferite

Daca se face o cerere de incuviintare la executare silita ,de catre o societate de leasing catre alta societate avand materia juridica : comerciala ,respinsa de judecatorie,ulterior la interval de cateva luni se face alta cerere de incuviintare la executare silita de data aceastate pe civil, partile fiind aceleasi,de data aceasta se aproba,se poate?Normal este pe comercial sau pe civil sau nu are importanta.
mentionez ca la prima cerere nu sa facut recurs

Multumesc
Raporturile de acest gen sunt comerciale .Mi se pare ciudat ceea ce relatati dvs.
La fel mi s-a parut si mie ,nu am cunostinte juridice,am descoperit intamplator in momentul in care am facut contestatia la executare ca a mai fost o cerere de incuviintare in luna aprilie.15.04.2011,incuviintare la executare silita,comercial,fons.....termen de judecata 10.04.2011,solutia -se respinge cererea,ulterior se face alta cerere(sau i se spune)-03.10.2011,incuviintare la executare silita,fond,civil...04.10.2011-se admite cererea.
Mentionez ca pe executare se mentioneaza Rate restante ceea nu este conform cu realitatea
deoarece sunt facturare chilometri depasiti si folosinta defectuoasa ,in momentul cand am dat masina mi sa spus ca voi primiI bani (ceva)inapoi dupa vanzarea masini,,VORBA VANT SCRISU SFANT,,
E normal sa nu fie citat creditorul( adica eu)
E posibil prima cerere sa fi fost facuta in conformitate cu realitatea si a 2-a putin altfel adica ,,FACTURI RESTANTE,,
Am acces da cele doua dosare de actionare in instanta?

Cu stima
Angela