Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 1 decembrie zi de sarbatoare legala in care nu se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

1 decembrie zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza

Buna ziua! Cum se aplica acest articol de lege pentru firmele de paza, mai exact agentilor de paza care asigura non-stop paza unui obiectiv?
Multumesc pentru rapsunsuri
arakys a scris:

@carmenn968

De ce nu ? Legea e aceeasi pentru toti.

doar ca pt unii mai mult sau mai putin decit pt altii...lucrez de 16 ani in comert(si nu la piine,fructe,sau altceva de maxima importanta)si nu s-au lpatit niciodata zilele lucrate in sarbatorile legale si nici libere nu s-au dat...sarbatorile legale sunt doar pt bugetari...sa nu ma intelegeti gresit,nu am nimic cu cei care sunt bugetari...doar ca patronii nu pot fi obligati de nici un fel de lege sa respecte aceste sarbatori legale...scuze pt *roman*
carmenn968 a scris:

arakys a scris:

@carmenn968

De ce nu ? Legea e aceeasi pentru toti.

doar ca pt unii mai mult sau mai putin decit pt altii...lucrez de 16 ani in comert(si nu la piine,fructe,sau altceva de maxima importanta)si nu s-au lpatit niciodata zilele lucrate in sarbatorile legale si nici libere nu s-au dat...sarbatorile legale sunt doar pt bugetari...sa nu ma intelegeti gresit,nu am nimic cu cei care sunt bugetari...doar ca patronii nu pot fi obligati de nici un fel de lege sa respecte aceste sarbatori legale...scuze pt *roman*

Din contra, toata lumea este obligata sa respecte prevederile legale , chiar daca sunt din sectorul privat sau bugetar.