avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 1 decembrie zi de sarbatoare legala in care nu se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

1 decembrie zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza

Buna ziua! Cum se aplica acest articol de lege pentru firmele de paza, mai exact agentilor de paza care asigura non-stop paza unui obiectiv?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:43, 20 Noiembrie 2011
Multumesc pentru rapsunsuri
arakys a scris:

@carmenn968

De ce nu ? Legea e aceeasi pentru toti.

doar ca pt unii mai mult sau mai putin decit pt altii...lucrez de 16 ani in comert(si nu la piine,fructe,sau altceva de maxima importanta)si nu s-au lpatit niciodata zilele lucrate in sarbatorile legale si nici libere nu s-au dat...sarbatorile legale sunt doar pt bugetari...sa nu ma intelegeti gresit,nu am nimic cu cei care sunt bugetari...doar ca patronii nu pot fi obligati de nici un fel de lege sa respecte aceste sarbatori legale...scuze pt *roman*
carmenn968 a scris:

arakys a scris:

@carmenn968

De ce nu ? Legea e aceeasi pentru toti.

doar ca pt unii mai mult sau mai putin decit pt altii...lucrez de 16 ani in comert(si nu la piine,fructe,sau altceva de maxima importanta)si nu s-au lpatit niciodata zilele lucrate in sarbatorile legale si nici libere nu s-au dat...sarbatorile legale sunt doar pt bugetari...sa nu ma intelegeti gresit,nu am nimic cu cei care sunt bugetari...doar ca patronii nu pot fi obligati de nici un fel de lege sa respecte aceste sarbatori legale...scuze pt *roman*



Din contra, toata lumea este obligata sa respecte prevederile legale , chiar daca sunt din sectorul privat sau bugetar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere legale catalin_78 catalin_78 sunt platite (adica se scade din salar daca nu lucrezi in acele zile) si daca sunt valabile doar ptr. bugetari(asa zice patronul meu)sau ptr. toti angajatii.? (vezi toată discuția)
Drepturi pentru zilele de sarbatori legale BRADMANUELLA BRADMANUELLA LUCREZ LA O FIRMA DE PAZA 2 ZILE CU 2 (12 ORE PE ZI) DACA TURA MEA CADE PE 1 SI 2 IANUARIE 2012 CE DREPTURI SUPLIMENTARE AM? (vezi toată discuția)
Zile libere : platite si daca da in ce conditii? FeDuke FeDuke Buna seara la toata lumea in primul rand,intreb aici pentru ca legea din punctul asta de vedere mi se pare interpretabila.Daca angajatorul da liber pe 25 ... (vezi toată discuția)