Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj si act aditional la CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj si act aditional la CIM

Daca am salariati care lucreaza 12 cu 24 trebuie sa le dau cele 2 zile libere consecutiv ? In CIM apar cu 8 h in cazul acesta trebuie facut act aditional ? (
in situatia in care luna urmatoare poate nu vor lucra asa )
si salariati care lucreaza noaptea; si la acestia se intocmeste act aditional ? , cum au liber acesti angajati care lucreaza noaptea
Se inregistreaza sporul de noapte si cel de ore suplimentare in Revisal ?
Multumesc
carmen fortiu, utilizator
angajati un consilier juridic la firma sau incheiati un contract de asistenta juridica cu un avocat, cand aveti mai multi salariati si el se va ocupa de aspectele juridice . Puteti trece si in fisa postului pentru fiecare persoana in concret ce face. Normal ca trebuie sa le dati spor de noapte . Puteti incheia si acte aditionale la contractul ind. de munca .
carmen fortiu a scris:

Daca am salariati care lucreaza 12 cu 24 trebuie sa le dau cele 2 zile libere consecutiv ? In CIM apar cu 8 h in cazul acesta trebuie facut act aditional ? (
in situatia in care luna urmatoare poate nu vor lucra asa )
si salariati care lucreaza noaptea; si la acestia se intocmeste act aditional ? , cum au liber acesti angajati care lucreaza noaptea
Se inregistreaza sporul de noapte si cel de ore suplimentare in Revisal ?
Multumesc

1. Despre ce zile libere consecutive este vorba? ... ei lucreaza 12 ore si au liber 24 ore ...

2. Trebuie facut act aditional la c.i.m., intrucat aveti o repartizare a timpului de munca inegal , chiar daca apar cu un program de 8 ore/zi ... Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.

3. Daca utilizati frecvent munca de noapte sunteti obligat sa informati despre aceasta inspectoratul teritorial de munca.

4. Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

p.s.
nu vad unde este normalitatea acordarii acestui spor , atata timp cat legea prevede doua alternative ...?

5. In REVISAL, dupa ultimele modificari aduse la HG nr.500/2011, se opereaza numai sporurile prevazute in c.i.m. ... :-/
si daca e trecut in actul aditional ca se acorda spor de noapte si ore suplimentare valoarea lor se va trece in revisal