Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... privilegiu bun mobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

privilegiu bun mobil

Buna ziua,

Pentru privilegiul vanzatorului asupa bunului mobil este necesar a se incheia un contract de privilegiu? Privilegiul se incrie in registrul de publicitate?
cand a fost incheiat contractul de vanzare-cumparare? in principiu inainte de 1 octombrie se notauin mod automat privilegiile daca nu exista dovada de plata integrala a pretului trimisa la intabulare cu contractul.
ctr s-a incheiat dupa 1 oct. Intrebarea este umat: ce pot sa fac pentru a nu fi un simplu creditor chirografar in cazul in care cumparatorul intra in insolventa. Daca nu inscriu privilegiul nu am opozabilitate?
pai, ce fel de act va confera calitatea de creditor?
ctr de vz-cp
deci ati vandut bunul si nu ati primit intreaga suma? daca acesta este cazul trebuia notata (din oficiu) asupra bunului o ipoteca legala in favoarea dvs pentru a garanta obligatia de plata a partii din pret neprimite la data autentificarii contractului.