Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract de gaj
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract de gaj

este nevoia sa inregistram undeva contractul de gaj
da, la AEGRM (Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare) , gajul fiind o garantie reala asupra unui bun mobil.

gajul nu "trebuie" inscris in AEGRM insa este bine, deoarece astfel devine opozabil tertilor, in alte cuvinte daca este vorba de un gaj fara deposedare (bunul ramane in continuare in posesia debitorului) va puteti trezi cand vreti sa executati gajul ca bunul este deja cumparat de un tert de buna credinta care nu a aflat despre sarcina. Daca inscrieti gajul in AEGRM pe de alta parte acesta se considera opozabil tertilor, astfel ca orice terti dobanditori vor fi considerati de rea credinta, pentru ca nu au cercetat AEGRM ianinte de dobandire, pentru a se asigura ca bunul este liber de sarcini.
Mihail Zaharia-Ciorcila, Notar