avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce pasi trebuiesc facuti la renuntarea la concediul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce pasi trebuiesc facuti la renuntarea la concediul de crestere copil si angajarea in alt loc de munca

eu nrmal in februarie 2012 ar trebui sa in cep munca dar am fost la un interviu la alta firma si de la 1 .12.2011 am fost acceptata sa-mi incep activitatea acolo, ce documente imi trebuiesc pentru a incheia si cu indemnizatia de crestere copil si cu firma unde am lucrat pana a naste?
Cel mai recent răspuns: lukdumy , utilizator 19:36, 30 Ianuarie 2014
1. Incheiati contractul individual de munca (CIM) cu noua firma si apoi cu o copie dupa el va duceti la Primarie unde veti completa o cerere de suspendare a indemnizatiei pentru CCC.
2. Apoi mergeti la fostul angajator si faceti o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii).
florisecuiu a scris:

eu nrmal in februarie 2012 ar trebui sa in cep munca dar am fost la un interviu la alta firma si de la 1 .12.2011 am fost acceptata sa-mi incep activitatea acolo, ce documente imi trebuiesc pentru a incheia si cu indemnizatia de crestere copil si cu firma unde am lucrat pana a naste?


1. Faceti cerere de reluare a acitivitatii la vechiul loc de munca si in acelasi timp cerere de incetare a raportului de munca ..ambele cereri le puteti face cu aceeasi data.

2. In acelasi timp incheiati cu noul angajator c.i.m. ...

3. Cu copia deciziei de reluare a activitatii si copia noului c.i.m. mergeti la AJPS pentru a se sista plata indemnizatiei pentru CCC.
buna ziua! daca optez pentru stimulentul de insertie, ma pot intoarce in ccc? multumesc
Doriri acordarea stimulentului fara a intra in CCC sau sunteti deja in CCC?
fara a intra in ccc

Alte discuții în legătură

Mama necasatorita, fara venituri, stimulent de insertie pentru tata georgedo georgedo Buna ziua. In cazul in care mama este necasatorita fara venituri in ultimele 12 luni, cu copil recunoscut de tata care are un loc de munca, exista ... (vezi toată discuția)
Ccc Monica21 Monica21 Urmeaza sa nasc luna aceasta si sunt detasata de aproape 2 ani la o institutie. As vrea sa ma intorc cat mai repede la munca insa societatea la care sunt ... (vezi toată discuția)
Pot intra din stimulent in ccc? georalu1979 georalu1979 Sunt in stimulent crestere copil,copilul implineste un an in octombrie,pot intrerupe serviciul ca sa pot intra in CCC? (vezi toată discuția)