avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creanta fara inscrisuri doveditoare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creanta fara inscrisuri doveditoare

Buna ziua.Am urmatoarea problema:o prietena a facut un credit la banca si am convenit sa o ajut platindu-i rata atunci cand ea nu avea bani,sub forma de imprumut.Astfel,eu am facut depuneri la banca in contul ei,pe foaia de depunere aparand datele mele(nume,CI) si explicatia "alimentare cont".Mentionez ca nu am facut niciun document cu prietena mea care sa dovedeasca ca eu i-am imprumutat sumele respective.I-am cerut prietenei restituirea unei parti din datorie,dar ea refuza.As vrea sa stiu daca,pe baza foilor de varsamant de la banca,pe care apare numele meu,o pot actiona in instanta pe prietena mea pt.recuperarea datoriei.
Cel mai recent răspuns: ContSters228228 , utilizator 19:28, 20 Noiembrie 2011
O puteti actiona in judecata,dar aceste inscrisuri depuse la instanta nu va vor ajuta deloc.Aceste inscrisuri nu reprezinta dovada unui imprumut .
Ultima modificare: Duminică, 20 Noiembrie 2011
andymaurul, utilizator
aceea este cea mai buna dovada, doar din aceasta cauza bancile scriu pe chitanta numele celui care plateste.
Buna ziua

Exact ca in proverbul: "facerea de biene este................", stu tu..., din perspectiva me poti incepe o actiune in recuperare avansand ca si dovada extrasele bancare pe numele tau, merita icercat.

Cu respect, si atentia la alegerea prietenilor, pentru ca uneori acestuia iti sunt cei mai mari dusmani, tragedia este ca sunt uneori nevazuti.

floridecamp a scris:

aceea este cea mai buna dovada, doar din aceasta cauza bancile scriu pe chitanta numele celui care plateste.


Iar din aceste inscrisuri reiese doar ca tu ai achitat rata lunara in locul titularului....De unde reiese imprumutul?Eu ca titular nu am timpul necesar sa platesc,rog un prieten -cu banii mei-sa plateasca in locul meu.De unde reiese imprumutul?

Iar din aceste inscrisuri reiese doar ca tu ai achitat rata lunara in locul titularului....De unde reiese imprumutul?Eu ca titular nu am timpul necesar sa platesc,rog un prieten -cu banii mei-sa plateasca in locul meu.De unde reiese imprumutul?


foarte corecta argumentatia, exact asa am procedat si eu, am platit in locul mamei mele cu banii ei



Alte discuții în legătură

Vechiul sau noul cod civil??? simonik2011 simonik2011 buna ziua, un prieten a imprumutat unei persoane o suma de bani in cursul lunii iunie 2011,(i-a achitat o rata la banca), intelegerea a fost sa-i inapoieze ... (vezi toată discuția)
Imprumut Lylyca Lylyca Bună seara Vă rog să imi răspundeți dacă in cazul unui imprumut de bani intre două persoane fizice, o foaie de vărsământ emisă de banca prin care ... (vezi toată discuția)
Ce infractiune poate fi urmatoarea fapta  silviu silviu O persoana X a imprumutat pe Y cu o suma de bani fara a intocmi vreun act. Persoana Y i-a restituit in 7 luni banii.In prejma ultimei rate X a emis ... (vezi toată discuția)