avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Supralegalizarea actelor oficiale strãine pentru a fi ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Supralegalizarea actelor oficiale strãine pentru a fi folosite în România

Ma poate ajuta cineva? Cum poate prietenul meu supralegaliza un certificat de nastere pt a fi folosit in Romania in vederea casatoriei? Precizez ca el este din Tunisia. Cui trebuie sa se adreseze pt obtinerea acelor 3 stampile, care am auzit ca ar fi necesare?

Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 21 Noiembrie 2011
anymor, utilizator
Cel mai recent răspuns: anymor , utilizator 11:28, 14 Ianuarie 2012
Din cate stiu, Tunisia nu este parte a acordului de la Haga privind apostila. Poate merge la Ambasada Tunisiei sa ii supralegalizeze documentul.
Am inteles ca e vorba de obtinerea a 3 stampile,una de la Ministerul de Externe,una de la Ministerul de Justitie,iar cealalta de la ambasada. Nelamurirea mea este... toate acestea se fac in tara lui... :-/ sau e vb despre Ministerul nostru de Externe? :-/
Este vorba despre Tunisia.
Multumesc!
La multi ani!

Am revenit... se pare ca eu intreb... eu raspund... :dance4:
Am descoperit misterul... pt cei interesati...
supralegalizarea unui certificat de nastere tunisian:

1. stampila Ministerul de Externe Tunisia
2. stampila Ambasada Tunisiei in Romania
3. stampila Ministerul de Externe Romania

... si... gata

greu,nu? :thumbup:

Alte discuții în legătură

Supralegalizare magda_alexandrescu magda_alexandrescu Buna seara, vreau sa ma casatoresc cu un cetatean tunisian, spuneti mi va rog pasii supralegalizarii pentru ca actele lui sa fie recunoscute in Romania. Din ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu cetatean din tunisia danadia81 danadia81 Buna ziua. As vrea sa ma casatoresc cu un cetatean tunisian in Romania- in orasul meu natal. Logodnicul meu locuieste si lucreaza in Republica Ceha din ... (vezi toată discuția)
Casatorie in tunisia marideni marideni buna ziua,ma intereseaza ce acte am nevoie pentru a ma casatori cu un cetatean tunesin in Tunez.Sunt cetatean roman dar stabilita in Spania de 10 ani si vreau ... (vezi toată discuția)