Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Supralegalizarea actelor oficiale strãine pentru a fi ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Supralegalizarea actelor oficiale strãine pentru a fi folosite în România

Ma poate ajuta cineva? Cum poate prietenul meu supralegaliza un certificat de nastere pt a fi folosit in Romania in vederea casatoriei? Precizez ca el este din Tunisia. Cui trebuie sa se adreseze pt obtinerea acelor 3 stampile, care am auzit ca ar fi necesare?

Va multumesc anticipat.
anymor, utilizator
Din cate stiu, Tunisia nu este parte a acordului de la Haga privind apostila. Poate merge la Ambasada Tunisiei sa ii supralegalizeze documentul.
Am inteles ca e vorba de obtinerea a 3 stampile,una de la Ministerul de Externe,una de la Ministerul de Justitie,iar cealalta de la ambasada. Nelamurirea mea este... toate acestea se fac in tara lui... :-/ sau e vb despre Ministerul nostru de Externe? :-/
Este vorba despre Tunisia.
Multumesc!
La multi ani!

Am revenit... se pare ca eu intreb... eu raspund... :dance4:
Am descoperit misterul... pt cei interesati...
supralegalizarea unui certificat de nastere tunisian:

1. stampila Ministerul de Externe Tunisia
2. stampila Ambasada Tunisiei in Romania
3. stampila Ministerul de Externe Romania

... si... gata

greu,nu? :thumbup: