Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu prenatal in cazul unui contract de munca pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu prenatal in cazul unui contract de munca pe perioada determinata

Buna ziua. De 4 ani lucrez pentru o institutie, care imi prelungeste contactul de munca anual, asadar am contract de munca pe perioada determinata, iar la 31 decembrie 2011 imi expira contractul. Mentionez ca sunt insarcinata, iar in data de 9 ianuarie 2012 ar trebui sa intru in concediu prenatal (cele 63 de zile), insa institutia nu vrea sa-mi prelungeasca contractul de munca. Asadar, imi puteti spune va rog ce varianta am in acest caz?Cum as putea sa-mi acopar cele 8 zile? Salariul meu net este de 1000 lei. Va multumesc!
intrati in concediu medical din decembrie.
Va multumesc mult pentru sfat!