Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... expertiza auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

expertiza auto

intr-un accident auto,cu dosarul penal aflat la politia rutiera,directia cercetari penale,cat de mult va conta la dosar ce a iesit la expertiza tehnica?
Expertiza tehnica auto este esentiala. Ea stabileste dinamica accidentului, viteza, cauzele... in functie de intrebarile puse expertului.
Conteaza enorm. In functie de rezultatul acesteia, se pot lua masuri drastice impotriva celui vinovat.
De cele mai multe ori aceste expertize sunt facute dupa cum dicteaza unui sau alti sau mai bine spus sunt facute in asa fel incat sa fie favorabile celui ce trebuie sa plateasca despabubirea sau...oricum celui mai influent ca sa nu zic altfel. Acuma depinde cu cine va bateti....dar oricum e buna expertiza macar formal daca nu altfel....
Paul Citiriga, Consilier juridic
Expertiza pe langa altele va arata daca accidentul putea fi evitat si cum. In functie de asta va actiona si instanta la stabilirea verdictului.