Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Recodificare si inregistrare mentiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Recodificare si inregistrare mentiuni

Dupa cum stiu eu, cererea de recodificare se adreseaza separat directorului ORC, iar mentiunile se cer ca pana acum judecatorului delegat. Deci este nevoie de 2 dosare separate, corect? Unul cu cererea de actualizare si unul dupa ridicarea extrasului de registru, ce va contine printre altele si actul constitutiv actualizat prin includerea activitatilor recodificate in locul celor vechi si a modificarilor ce se vor a fi inregistrate.
Astept confirmari din partea dumneavoastra si va multumesc !
E BINA SA MENTIONEZI IN AGA CA S-A HOTARAT RECODIFICAREA conf REV 2 , de asemeni, procedurile le desparte referenta care preia actele;

nu este nicio problema daca faci tu conversia caen-urilor dar vezi ca mai sunt erori tehnice(programe ) sau fizice (umane), aici ma refer la faptul ca in caen-urile astea noi de pe net mai sunt omise unele coduri sau nu le observi, personal mi s-a intamplat, desi am lucrat cu creionul in mana

si incurci o problema : recodificare =/= ,,adaugare activitati noi''. In mod normal daca nu ai fi facut alte mentiuni referitoare la activitatile secundare sau principale nu ti-ar fi trebuit actualizare act constitutiv. daca ai fi cerut doar recodificarea ti s-ar fi eliberat o hartiuta unde erau mentionate codurile conf rev 2

de asta ai sa faci tu manual recodificarea ca sa iesi cu ambele operatiuni o data sa nu trebuiasca sa mai faci un drum pana la registru Com.

sper ca ai inteles cum am explicat
eu am inteles ce -mi explici ....dar sa intelegi ca eu nu incurc recodificarea cu adaugare actvitati noi pentru ca eu am nevoie si de recodificare si de extinderea obiectului de activitate si vroiam sa vad care varianta ar fi mai bine. Si cum bine zici cu drumul in plus...tocmai la asta m-am gandit , sa fac recodificarea de acasa , desigur ca mentionez in AGA si ca se recodifica obiectul de activitate pe langa faptul ca adaug activitati noi., Pana acum mai intai am depus dosarul cu cererea si cui-ul si apoi mergeam sa fac restul. Plateam 30 lei pentru extrasul de registru. Acum insa daca fac recodificarea personal, ma gandesc ca o sa ma coste mai mult decat daca o faceam ca inainte si ma costa doar 30 lei. De aceea am ridicat problema.....as fi vrut sa vad pareri si sa vad cum ar fi mai rentabil...
Multumesc mult pentru faptul ca te-ai implicat si ai raspuns subiectului propus de mine.
nu sunt foarte sigura dar cred ca costurile sunt aceleasi. Iti spun asta pentru ca m-am ocupat de aceasta recodificare chiar din februarie cand se platea acest serviciu de recodificare si nu a contat faptul ca am facut eu recodificarea + alte modificari si am tehnoredactat actul ........
Alina Tabara, Consilier juridic
Tocmai pentru ca tu ai nevoie si de actualizare si de extindere obiect de activitate trebuie sa depui doua dosare. Nu ai cum sa faci tu recodificarea pentru ca e o procedura speciala ce intra in competenta directorului registrului. Nici nu iti trebuie hotarea AGA pentru a solicita actualizarea obiectului de activitate conf. CAEN rev. 2 si nici Act constitutiv actualizat. Ideea e ca daca tot soliciti actualizarea obiectului de activitate si schimbi certificatul de inmatriculare este oportun sa aduci si alte modificari pe care le doresti concomitent cu aceasta operatiune.