Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ajustarea bazei de impozitare client in faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ajustarea bazei de impozitare client in faliment

Se poate face ajustarea bazei de impozitare in baza unei hotarari judecatoresti ramasa definitiva si irevocabila de incetare a procedurii insolventei, daca creditorul nu este inscris la masa credala? Ce actiuni ar mai putea intreprinde creditorul aflat in aceasta situatie?
Nu se poate daca nu ati fost pe lista creditorilor.
Ajustarea bazei de impozitare, prin stornarea TVA colectata este permisa doar in situatia in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu a putut fi incasata din cauza falimentului beneficiarului si numai incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii insolventei (prin faliment), hotarare ramasa definitiva si irevocabila.
Pana la pronuntarea definitiva si irevocabila a falimentului beneficiarului, creantele furnizorului/prestatorului se inscriu la masa credala si pot fi partial/integral incasate din sumele realizate si distribuite in urma lichidarii debitorului.
george-neagu, moderator